fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Душан Бабац: О херојству Александра Берића, носиоца српске Медаље части

На почетку Априлског рата, командант речног монитора Драва Краљевске морнарице био је поручник бојног брода прве класе Александар Берић. 

Драва је служила у Првој минерско-баражној групи у Бездану са задатком да пружа артиљеријску подршку Осјечкој дивизији.

Монитор Драва затекао се 6. априла на Дунаву код Бездана, близу границе са Мађарском. Осмотривши велике формације немачких авиона које су прелетале границу са Мађарском, поручник Берић је издао наређење да се, према унапред утврђеним координатама, отвори ватра на најближи непријатељски војни аердром код Мохача који је био удаљен око 7 km.

Непријатељска извиђачка авијација више пута је безуспешно покушала да открије положај са којег је дејствовао југословенски монитор при чему је противавионском ватром са монитора „Драва“ оборен један мађарски извиђачки авион.

Убрзо затим, осматрачка станица изнад Батине јавила је да се из правца мађарске границе, ка монитору „Драва“ крећу четири мађарска патролна брода. У борби која је уследила, ватром са југословенског монитора тешко су оштећена два мађарска патролна брода због чега су Мађари били принућени да се повуку ка граници.

„Драва” је започела борбена дејства 6. априла у 9 часова и изводила их све до 8 часова 12. априла 1941. године и током седмодневних борбених дејстава оборила је 10 и оштетила 12 непријатељских авиона, не рачунајући непотврђене резултате бомбардовања мохачког аеродрома и два мађарска патролна брода.

Приликом повлачења ка Новом Саду, монитор Драву је 12. априла напала и потопила немачка авијација код Челарева. Том приликом погинуло је 60 чланова посаде, 16 минера и један пешадијски војник. Преживело је само 10 морнара.

Александар Берић је био рањен, али је и даље одбијао нападе непријатеља све док брод није потопљен. Његово тело пронашли су сељаци код села Белегиша и сахранили на сеоском гробљу.

Постхумно је 2002. одликован Медаљом части. Године 2015, поводом 70 година од Победе над фашизмом и 100 година Ратне морнарице, Војска Србије му је на гробљу у Белегишу подигла споменик.

Извор: Фејсбук страница Душан Бабац

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: