fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Драгомир Антонић: Чај без прошлости

Током посете принца Чарсла није се штедело у комплиментима и поклонима. Као што се није штедело ни у ћутању о злочинима које је принчевска држава Србији и Србима чинила

Драгомир Антонић
Драгомир Антонић, етнолог

Чега се Срби стиде? Туђих злочина или сопствених жртава? Нема новина, нити телевизије у Србији која речју и сликом није пратила сваки корак принца Чарлса и његове боље половине. Све што је у Србији имало снаге да трчи, од људи на власти до свештенства и чланова Крунског савета трчало је без даха не би ли показало како милијег госта од принца одавно није било у Србији. Није се штедело у комплиментима и поклонима. Као што се није штедело ни у ћутању о злочинима које је принчевска држава Србији и Србима чинила. Историја се зауставила на добу од пре стотину година. Ништа што се десило после 1915. године, рече кустос водич принца по Калемегдану, није се смело помињати.

Ништа што је срушено пре седамнаест година, 1999, није се смело показати ни поменути. Принц је био задовољан и захвалио се јавно: – Не будите заробљеници историје! Члан британске краљевске породице каже неком да не буде заробљеник историје односно прошлости!? Они који се не би одрекли најмањег догађаја из своје историје, стварног или измишљеног, саветују друге да забораве историју. Новинама и телевизијама у Србији су постале неважне српске жртве и нико се није усудио да каже колико је људи, деце, жена страдало од енглеских бомби током прошлог века. Колико је градова бомбардовано, шта је све порушено.

Требало је принца на то макар подсетити. Тад би имало смисла да се говори о „заробљеницима историје“ и праштању. Не може жртва праштати, ако се прво злочинац не извини и не покаје. Ако нема извињења и покајања, злочинац мисли да је у праву. Да никакав злочин није починио. Ко жртви може гарантовати да се злочин неће поновити?

Принца и његову посету сви у Србији су могли видети. Поворку жртава шиптарског погрома на Косову и Метохији 17. марта 2004. године, мало ко је могао у Србији 17. марта 2016 видети. Смрт Србинова, ако је убица странац, забрањена је вест.

Браћо Срби, не будите заробљеници сопствених жртава, рече нам принц и оде на чај у пет.

 

Драгомир Антонић, етнолог – Вечерње Новости

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: