74 године од ослобођења усташког дјечјег логора: Скупина филоусташки настројених провокатора вријеђала је судионике комеморације у Јастребарском
Одавање почасти невиној страдалој дјеци Кордуна, Баније, Козаре и Поткозарја, која су била заточена у усташком логору за дјецу у Јастребарском, протекла је уз провокације неколицине десничара. Они су стотињак антифашиста називали погрдним именима тврдећи да у Јаски није био никакав дјечји концлогор већ вртић за дјецу без родитеља. Сукоб је избјегнут понајприје захваљујући достојанственом понашању присутних антифашиста и преживјелих логораша, па су се провокатори смирили те је комеморација протекла како је планирано. Положени су бројни вијенци и запаљене свијеће невиној дјечиц, чија је једина ‘кривња’ била националност њихових родитеља.
О догађајима у и око логора у Јаски, о његовом ослобођењу у налету Четврте кордунашке бригаде говорили су између осталих бивша дјеца-логорашиМихајло Вељић и Иван Фумић. Потпредсједник јасканског Градског вијећа Јастребарског Иван Будиншчак осудио је испаде провокатора.
Логорашица Јелена Колић (81) није жељела говорити образложивши то прејаким емоцијама и страхом за здравље, додавши да је њена ‘највећа награда то што је преживјела тај логор’. Винко Келечић, предсједник јасканских антифашиста је поздравио све присутне и извинио се због провокација рекавши да сватко у демокрацији има право на своје мишљење, али да ово мјесто није такво да би се изражавало мишљење над гробовима невине дјеце, додавши да провокатори нису грађани Јастребарског. Изграђени пионирски дом и град прије посљедњег рата требали су бити мјесто сусрета и дружења дјеце из цијелог свијета, но у том дому је сада вртић па ипак користи дјеци, рекао је Келечић. То је потврдио и потпредсједник Градског вијећа Будиншчак. Иван Фумић је био видно узбуђен, љутит и разочаран.
– Када је предсједница Колинда Грабар Китаровић избацила бисту Јосипа Броза Тита из свог уреда, отворена је пандорина кутија усташтва, али се 1941. више никада неће вратити. Да није било ‘комуњара’ не би било данашње Хрватске. Да је Хитлер побиједио, Хрвати би били отјерани са ових простора и смјештени тамо негдје иза Урала. Или, да су нас ослободили Совјети не би било Југославије у каквој смо живјели. Били би и остали би нечија колонија. Додјелом признања Николи Штедулу, предсједница изједначује фашизам и антифашизам што је у нормалном свијету недопустиво, кратко је рекао Фумић.
Аутор: М.Ц.
Извор: ПОРТАЛ НОВОСТИ
Везане вијести:
Хрвати усташки дјечији логор Јастребарско приказују као „дјечији дом“
Зашто и од кога су дјеца са Козаре доведена у позицију да их неко спасава и усваја?
One Response
Vjecni mir i sjecanje na ove nevine duse . Da se ovako nesto nikada ne ponovi nikome .