У оквиру манифестације „Дани сјећања” приказано документарно остварење о добротворки Диани Будисављевић која је из усташког логора Јасеновац спасла између 7.000 и 12.000 српске деце
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Документарни филм „Дианина дјеца”, који говори о Диани Будисављевић, која је за време Независне државе Хрватске спасла између 7.000 и 12.000 српске деце из усташког логора Јасеновац, премијерно је приказан у Бањалуци.
Реч је о документарном филму ауторке Слађане Зарић, снимљеном у продукцији Радио-телевизије Србије, а у Бањалуци је приказан у склопу вишедневне манифестације „Дани сјећања”. Реч је о манифестацији посвећеној страдању српске деце у 20. веку.
Пројекција у Бањалуци својеврсна је претпремијера уочи београдске премијере, а ауторска Слађана Зарић испричала је новинарима да је то прича о великој хуманој жени, али и прича о страшном страдању.
Причамо, каже она, о 20.000 убијене деце у Јасеновцу, и наводи да би тај број био много већи да није било Будисављевићеве и њених сарадника који су избављали децу из Јасеновца, спасавајући им животе. Филм је сниман у РС, Србији, Аустрији и Хрватској.
„Дане сјећања” организује Центар за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица РС, а директор Милорад Којић наводи да је Диана Будисављевић у комунистичком систему била скрајнута.
Добрила Кукољ, једно од хиљада деце које је спасла Диана Будисављевић, рекла је да је имала 10 година када су је из њеног места Међеђа код Козарске Дубице заједно са породицом усташе одвеле у Јасеновац, те да су од ње и мајке одмах раздвојили њеног оца и брата, које никада више није видела. Каже да је после била дата у породицу са четворо деце у селу Торањ, код оца деце Хрвата и његова жене Мађарице.
Посведочила је о једном од многих злочина из Јасеновца. Десило се то приликом самог уласка у тај логор, када је, како је рекла, један од црнокошуљаша поред којих су пролазили узео дете из наручја жене која је била испред ње, „набио га на сабљу и бацио псима, а мајка, која се баца на њега, завршила је тако кобно”.
Низом активности у Бањалуци, Бијељини, Источном Новом Сарајеву, Зворнику и Пребиловцима, Центар за истраживање рата минулих дана подсећа на страдање српске деце у Првом и Другом светском рату и последњем рату у БиХ.
Аутор: М. К.
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Филм и свједочење о страдању српске дјеце у рату