fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Деца мученици у сенци свађа

У храму Англиканске цркве, у Лондону, 22. новембра је отворена тематска изложба Музеја жртава геноцида Судбина деце у Независној Држави Хрватској – Логор Јасеновац.

Усташки трагови нечовештва: Деи поставке

– Ова изложба ће ускоро бити представљена и у још неколико лондонских катедрала, укључујући и ону најпознатију Вестминстерску, а затим и у Кантерберију, Јорку и још неколико других, чувених енглеских катедрала – изјавио је за „Вести“ Вељко Ђурић Мишина, директор Музеја жртава геноцида из Београда.

Он је рекао да је идеја потекла од епископа пакрачко-славонског Јована (Ћулибрка), али ни ова акција није могла да прође без пословичних међусрпских свађа.

Наиме, академик проф. др Србољуб Живановић, председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу из Лондона у ауторском тексту се обрушио на владику Јована тврдњом да је „уместо да говори о жртвама Јасеновца, заправо покушао да оправда злочине Алојзија Степинца загребачког надбискупа, војног викара Хрватске“.

„Навео је да је у јасеновачким логорима за истребљење православних Срба, Јевреја и Рома страдало свега 24.000 деце, иако му је било познато да је Међународна комисија за истину о Јасеновцу утврдила пре више година да су Хрвати и муслимани, уз помоћ римокатоличких свештеника и часних сестара убили 110.000 деце испод 14 година старости. Он је само навео онај број који се односи на децу са Козаре, коју су Хрвати покупили и побили“, навео је академик Живановић.

Овакав став је наишао на оштру реакцију Ђурића Мишине, који каже да то не може да схвати.

– Дежурне критизере, а међу њима посебно остарелог „аладемика“ Србољуба Живановића и његове секташе, питам: Који је епископ после Светог Николаја Велимировића имао прилику да беседи у храмовима Англиканске цркве и још о Јасеновцу? Шта сте ви, који живите у европским државама, до сада урадили у јавности тих средина, осим што с времена на време посећујете зграде амбасада и проведете извесно време са истомишљеницима? Можда би требало да вам се дивимо када лупате глупости о великим српским трагедијама, на пример, о Јасеновцу? – у свом стилу реплицирао је директор Музеја жртава геноцида.

Прва у низу изложби у Великој Британији отворена је уводним предавањем епископа, а затим је са свештеницима СПЦ у Лондону Гораном Спаићем и Златком Миловановићем упознао присутне са садржајем изложбе.

– Домаћини су обећали помоћ у постављању скромне, али веома вредне изложбе у наредним месецима у још неколико храмова Англиканске црква у Лондону. Та част нам даје за право да се похвалимо чињеницом да смо прва српска установа науке и културе која је гостовала у Англиканској цркви и искористила прилику да покаже српски поглед на велику трагедију која је задесила српски народ, нарочито децу, у Независној Држави Хрватској 1941-1945. године – истиче Ђурић.

Сарадња са Англиканском црквом

– Владика Јован је пре неколико месеци добио понуду од др Вилијама Тејлора, каноника храма Светог Јована Англиканске цркве у Лондону и председника Асоцијације Англиканске и Источно православне цркве, да у оквиру програма под именом Константинопољско предавање одржи предавање о јасеновачким новомученицима. Епископ Јован је као председник Управног одбора Музеја жртава геноцида предложио да у оквиру поменутог програма Музеј припреми тематску изложбу о страдању српске деце у НДХ и то је одмах прихваћено – објашњава Вељко Ђурић Мишина.

Страдање и расрбљивање

Вељко Ђурић Мишина објашњава да је простор при храму Светог Јована одредио обим и садржај изложбе.

– Сама поставка је кроз бројне фотографије, документе, прогласе, новинске исечке и други музејски материјал пропраћен одговарајућим легендама, наговестила најважније сегменте злочина који је почињен у Независној Држави Хрватској. Посебно је истакнуто страдање деце, а у том злочину процес њиховог расрбљивања.

Полемика

Академик Живановић тврди да се на овој изложби није ни споменуто уништење СПЦ у НДХ, Меморандум СПЦ о страдању, мучењу, протеривању и убијању православних свештеника у току Другог светског рата у Хрватској, као ни имена Светог Вукашина из Клепаца, Св. Петра Зимоњића, митрополита Дабро-босанског, епископа Славонског Св. Саву Трлајића, епископа бањалучког Св. Платона…

– Музеј жртава геноцида своје програмске активности исказује на разне начине, поред осталог и малим, тематским изложбама. А оне су биле постављене у градовима широм Србије, Републике Српске, Црне Горе, у Италији, а ових дана добили смо прилику и у Лондону, под окриљем Англиканске цркве. Ту част смо искористили на најбољи могући начин имајући у виду простор и контекст вишегодишњег циклуса предавања. Овом приликом било је то предавање епископа Јована о јасеновачким новомученицима – наглашава Мишина.

Аутор:Ђ. Баровић

Извор: вести онлајн

Везане вијести:

Мој пут кроз Јасеновац

Промоција књиге Јасеновац, балкански Аушвиц

Хрвати су створили пакаo на земљи – Јасеновац

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: