Prošlo je skoro 20 godina otkad je Dejtonski sporazum okončao krvavi rat na Balkanu u kom je stradalo preko 140.000 ljudi nakon što je oborena jugoslovenska vlada. Međutim, pojavile su se glasine u Bosni i Hercegovini koje ukazuju na to da će doći do novog konflikta.
Dejtonskim sporazumom su unutar Bosne i Hercegovine formirana dva nezavisna entiteta: bošnjačko-hrvatska federacija i Republika Srpska sa većinski srpskim stanovništvom. Vlada Republike Srpske planira da raspiše referendum na godišnjicu Dejtonskog sporazuma.
Na referendumu će se naći pitanje kojim će stanovnici dati odgovor na to da li podržavaju punopravnost trenutne unije sa bošnjačko-hrvatskom federacijom. Mnogi su naveli da ovaj referendum ustvari predstavlja referendum za nezavisnost Republike Srpske od centralne vlasti.
U međuvremenu, Rusija je izrazila svoju podršku za referendum. Rusija smatra da je Balkan pod njenom sferom uticaja i više je nego srećna da podrži bilo šta što će poremetiti politički poredak koji je nametnuo Zapad.
Balkan je region na koji se NATO opasno nameračio nakon pada Sovjetskog carstva. Istovremeno, Crna Gora se priprema da se pridruži NATO-u,čime bi postala prva nova članica saveza nakon pogoršanja odnosa između Rusije i Zapada.
Sasvim je očigledno da se zahuktava zastupnički rat između SAD i Rusije na Balkanu.
Joshua Krause (The Daily Sheeple)
Izvor: Intermagazin
Vezane vijesti:
VUČIĆ: IMAĆEMO ORUŽJA DA NIKO NE POMISLI DA NAS NAPADNE
Leonid Rešetnjikov: Mapa Balkana je privremena jer su granice veštačke