fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Da li Beograd dobija ono što Zagreb nema – Muzej Holokausta?

Srbija je donela Zakon o Memorijalnom centru Staro Sajmište. Uvidom u taj zakon, u predviđenu kadrovsku strukturu i vebsajt, čini se da ćemo u centru Beograda uskoro dobiti Muzej Holokausta.
Dovođenje zatočenika u logor Zemun; FOTO: Snimak ekrana

Međunarodna organizacija za sećanje na Holokaust (IHRA) traži od Zagreba da dodatno istraži područje Jasenovca, odnosno da se mapiraju sva mesta na kojima su postojali logori u NDH-a.

Takođe, 35 članica organizacije traži da mapa bude dostupna na ulazu u Spomen područje Jasenovac, kao i da se izvrše ozbiljna arheološka istraživanja te lokacije. 

Poznavaoci prilika smatraju da Hrvatska, koja trenutno predsedava IHR-om, neće učiniti mnogo po tom pitanju.

Ono što je grupa eksperata Međunarodne alijanse za Holokaust tražila od Hrvatske prilikom obilaska spomen područja Jasenovac početkom juna, ta organizacija je javno ponovila krajem novembra na sastanku u Zagrebu. Zvaničnom Zagrebu dato je 6 preporuka za mesta stradanja u Drugom svetskom ratu. Tačke pet i šest odnose se na Jasenovac ističe državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Goran Aleksić:

Mora da bude jasno obeleženo ko je stradao, ko je izvršio zločin i da se u tom budućem savetodavnom odboru uključe srpski stručnjaci, naučnici što je nama od posebnog interesa, navodi Aleksić.

POSLUŠAJTE PRILOG EMITOVAN NA RTS RADIO BEOGRAD 1, 15.12.2023.

Predsednik Udruženja “Jadovno” iz Banjaluke Dušan Bastašić kaže za Radio Beograd da ne veruje da će Hrvatska učiniti bilo šta po preporukama Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust jer one nisu obavezujuće:

Za razliku od Hrvatske, Srbija je uradila mnogo. Bila je jedina zemlja koja je donela Zakon o povratu oduzete jevrejske imovine koja nema poznatog naslednika. Srbija je usvojila Zakon o odšteti jevrejskoj zajednici Srbije od 950 hiljada evra godišnje sledećih 25 godina, ističe Bastašić.

Kako kaže, Srbija je donela Zakon o Memorijalnom centru Staro Sajmište:

,,Ako pogledate taj zakon, kadrovsku strukturu i njihov vebsajt čini mi se da u centru Beograda dobijamo ono, što opet, Hrvatska nema – a to je muzej Holokausta.”

Bastašić podseća da neistražene grobnice nisu karakteristične samo za jasenovački sistem logora, već i za onaj o kojem se danas malo govori i koji predstavlja preteču Jasenovca – sistem koncentracionih logora Gospić – Jadovno – Pag. Pre dve godine Speleološko društvo Hrvatske je slučajno pronašlo još jednu krašku jamu na Velebitu, a Bastašić otkriva da je to saznao pre nekoliko meseci:

,,Poslali su mi mejlom koordinate te jame , informaciju da je duboka 130 metara, da je manje od kilometar i po severozapadno od nekadašnjeg logora Jadovno, da na zidovima jame celom vertikalom i na njenom dnu su pronađene kosti.”

Nedavno otkrivena kraška jama na Velebitu.

Prema podacima istoričara Đure Zatezala za 132 dana postojanja sistema logora Gospić-Jadovno-Pag ubijeno je 38 hiljada Srba i 2000 Jevreja. Nezavisna Državna komisija je po okončanju Drugog svetskog rata na osnovu svedočenja i istraživanja terena dala procenu da je u sistemu koncentracionog logora Jasenovac ubijeno više od 500 hiljada Srba, Jevreja i Roma.


 „Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: