Секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир изјавио је да чињеница да је хрватски предсједник Колинда Грабар Китаровић дан уочи обиљежавања Дана побједе над фашизмом посјетила Блајбург и одала почаст усташама који су били „најстраснији изданци фашизма“ говори каква је данашња Хрватска и на које темеље се ослања.
Он је у изјави Срни напоменуо да је познато ко је страдао у Блајбургу и да су власти Аустрије забраниле манифестације на којима се презентује усташка идеологија.
„Аустрија се оградила и сада на неки начин Грабар Китаровић жели да избјегне оно што би се 18. маја требало десити на тој комеморацији и жељела је да прије свих њих положи цвијеће“, рекао је он.
Будимир је нагласио да очекује да ће Аустрија остати досљедна и да ће, према закону који је донијела, спријечити одржавање манифестација које подстичу мржњу.
„Ми се надамо да ће коначно и Хрватска престати да и обиљежава такве датуме и да се одрекне те идеологије која је довела до милионског страдања Срба, Јевреја и Рома и других антифашиста“, рекао је Будимир.
Он је поновио да је било очекивано да ће Хрватска уласком у ЕУ одрећи своје усташке прошлости, те да ће престати са ревидирањем историје, што она и даље упорно чини.
„Не треба заборавити да је у Хрватској протеклих деценија оскрнављено и уништено више од 3.000 спомен обиљежја антифашистичке борбе коју су у Хрватској углавном водили Срби и на основу које је створена авнојевска Хрватска“, рекао је Будимир.
Хрватски предсједник Колинда Грабар Китаровић јуче је посјетила Мацељ, Блајбург и Худу јаму гдје су сахрањени усташе, домобрани и други сарадници нацистичке Њемачке, међу којима припадници „Ханџар дивизије“, те положила цвијеће и прислужила свјеће.
У саопштењу из кабинета председика Хрватске оцењено је да су „овим масовним убиством ратних заробљеника и цивила након Другог свјетског рата прекршене све цивилизацијске норме и одредбе хуманитарног права, прије свега Женевска конвенција о ратним заробљеницима из 1929. године“.
Извор: СРНА
Везане вијести: