Предсједник Завичајног удружења „Завидовићани“ са сједиштем у Добоју Зоран Благојевић рекао је Срни да се тијела Срба убијених 1995. године на подручју општине Возућа могу измјештати, али да се истина о начину њиховог страдања не може сакрити јер за то постоје докази и живи свједоци.
Благојевић је поручио да су налогодавци и почиониоци накнадног измјештања тијела подједнако одговорни као и почиониоци злочина, коментаришући ексхумацију посмртних остатака девет лица која су у Поцјелову пронађена у рововима на првим борбеним линијама, а ту су накнадно довезени и закопани у покушају прикривања ратних злочина.
„Тодоровић Саво и Живинко су 1995. године живи заробљени. То је већ доказано. Њихова тијела сада могу да круже од једне до друге, треће и четврте гробнице, али никако нису могли да погину на два начина. Исто тако у том рову не може бити пронађено тијело из Прњаворске бригаде која није ту држала линију“, навео је Благојевић.
Према његовим ријечима, ни тијело Митра Јовића не може бити пронађено у рову.
Он је подсјетио да је, захваљујући преживјелим свједоцима и доступној званичној документацији из тог периода коју су сачиниле муслиманске снаге, познат број српских бораца и цивила који су живи заробљени током септембра 1995. године, као и њихова имена.
„Познато је ко је и од кога ликвидиран по заробљавању у Кестену, ко је ликвидиран на путу до кампа муџахедина, ко је и на какав начин погубљен у кампу, а ко је жив размијењен“, рекао је Благојевић.
Он је навео да се злочин може покушати прикрити, али не и чињенице о том злочину, наводећи као примјер масовну гробницу страдалих Срба пронађену у Стогу у којој је било 21 тијело, од којих 17 без главе.
Благојевић каже да постоје подаци о масовним гробницама на том подручју, као и индиције гдје се оне налазе, али исто тако постоје и подаци да се тијела из њих измјештају.
„Желим да вјерујем да ће Тужилаштво БиХ учинити све да докаже злочин почињен над Србима у Возући и да питам надлежне органе Републике Српске и српске представнике у институцијама БиХ шта предузимају да од притисака заштите свједоке у судском процесу некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину“, поручио је Благојевић.
Он је подсјетио да је 1995. године током септембарске офанзиве „Ураган“ на Возућу погинуло 459 Срба, а 412 нестало. До данас су 283 тијела идентификована, а 129 се још води као нестали.
У тој офанизиви је, према наредби команданта Главног штаба такозване Армије БиХ Расима Делића, са око 23.000 војника учествовало 13 бригада из два корпуса такозване Армије БиХ и одред „Ел муџахедин“, уз активну подршку НАТО снага за брза дејства и пакистанског контингента међународних мировних снага.
У Суду БиХ у току је суђење ратном комаданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над Србима на подручју Возуће.
Извор: СРНА
Везане вијести: