Novi kamen spoticanja u odnosima Srbije i Hrvatske – izožba o užasima u ustaškom logoru Jasenovac.
Izložba je pokrenula pitanje – da li Hrvati pokušavaju da umanje stravične zločine koje je počinila NDH ili da revidiraju istoriju u svoju korist?
Hrvatska zvanično procenjuje da je broj žrtava u Jasenovcu gotovo deset puta manji od oog broja koji je utvrđen odmah posle Drugog svetskog rata.
“Plašila sam se samo da me ne kolju. Neka me ubiju. A bežali smo preko leševa, pa sam zgazila na jednog a on jauče, a kad se okreneš krvi do kolena, a mi gladni, žedni, zima… Nije bilo ni vode nego piškiš u ruku i popiješ, ne možeš bez tečnosti da živiš“, seća se sada 83-godišnja Nevenka koja je užas Jasenovca preživela kao sedmogodišnja devojčica sa mamom i dvojicom braće.
Od sigurne smrti spasao ih je Nemac – prijatelj njihovog oca.
“To je bilo strašno. Bile su neke male rešetkaste peći tu ubace dete i samo ga ubace u peć zajedno sa korpicom, kad su mene hteli da uguraju ja sam bila nemirna i on baci i promaši a ovaj SS-ovac dočeka i kaže ovo će meni i tako te noći nas je izveo“, nastavlja Nevenka.
Osim Srba, ustaše su u logor odvodile i Jevreje, Rome i neposlušne Hrvate. Ubacivali su ih u vagone u kojima je bila tolika gužva da mnogi ni put nisu preživeli. Po dolasku u Jasenovac neki su odmah ubijeni, drugi su goli, bosi i iscrpljeni radili do smrti.
“Revizija istorije je na sceni, ne samo u vezi Jasenovca nego i u drugim stvarima za koje je utvrđeno da su bile nesumnjiva istina“, naveo je Radovan Sremac iz Saveza jevrejskih opština Srbije.
Maks Luburić je imao zadatak da prenese u Hrvatsku iskustva organizovanja konc-logora iz Nemačke. Taj posao je obavio tako da se i Hitlerov izaslanik – general Fon Horstenau iznenadio surovošću Jasenovca opisujući ga kao suštinu užasa.
“Hrvati imaju veliki problem sa tim suočavanjem sa svojom istorijom u Drugom svetskom ratu i pokušavaju da ignorišu činjenicu da su jedini režim u Evropi koji je imao sopstveni holokaust i da su bili najverniji saveznici Hitleru“, rekao je istoričar Predrag Marković.
Ustaše napuštaju Jasenovac u aprilu 1945. Za sobom spaljuju sva dokumenta i miniraju celo područje ali i da su spiskovi sačuvani, na njima nisu bile sve žrtve.
Državna komisija Hrvatske konstatovala je da broj žrtava 500.000-600.000, od toga više od 20.000 dece. Većina sadašnjih hrvatskih udžbenika, ipak, navodi da se i dalje rade procene, koje se kreću od 80.000 do 100.000 žrtava.
Upozoravamo da su snimci uznemirujući.
(Prva)
Izvor: B92
Vezane vijesti:
Slavko Vasić iz Adaševaca, preživeli zatočenik Jasenovca …