
И жртве нациста међу свецима
Српска православна црква у диптих светих уврстила пивске, величке и горњополимске страдалнике. Дан новомученика величких и горњополимских биће 28. јул, а пивских 7. јун Жртве нацистичког терора из Пивских дола, Велике и Горњег Полимља, које су солдати злогласне дивизије “Принц Еуген” у Другом светском рату зверски убили или живе бацили у ватру, уврштени су ових дана у диптих светих. Сабор СПЦ је сабрао у лику светих новомученика српских жртве терора из Велике и Горње Ржанице пострадале 28. јула 1941, придружујући им и 28 деце уморене глађу у плавском затвору исте године. По злу позната дивизија је за само два сата у овим селима зверски поклала и у ватру живе бацила












