
“За дом спремни!” – плати, па вичи колико хоћеш!
Ниједно од лица која узвикују усташки поздрав “За дом спремни!” до сада у Хрватској није оптужено за подстицање на мржњу нити је отишло у затвор. Хрватски Уставни суд је, оцјењујући карактер поздрава “За дом спремни!”, 27. јануара 2016. године навео да је “неспорна чињеница да је наведени поздрав, без обзира на његов првобитни хрватски књижевни и пјеснички значај, кориштен и као службени поздрав усташког покрета и тоталитарног режима Независне Државе Хрватске /НДХ/”. Тај поздрав се, навео је Уставни суд, налазио на свим службеним документима НДХ и изникао је из фашизма, утемељеног и на расизму, те симболизује мржњу према људима другачије вјерске и етничке припадности. Усташки поздрав представља “манифестацију расистичке идеологије












