fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Алиспахић: Само ратно Предсједништво БиХ могло ријешити проблем „Силоса“

Силос

У наставку суђења за злочине почињене на подручју Хаџића Бакир Алиспахић, свједок одбране Мустафе Ђелиловића, тврдио је да је само ратно Предсједништво БиХ могло донијети одлуку о рјешавању проблема „Силоса“, у којем су, према оптужници, били заточени Срби.

За злочине почињене на подручју општине Хаџићи суди се Мустафи Ђелиловићу, Фадилу Човићу, Мирсаду Шабићу, Незиру Казићу, Бећиру Хујићу, Халиду Човићу, Шерифу Мешановићу и Нермину Калемберу, који су, према оптужници, били припадници војне и полицијске власти, управници или стражари у логорима.

Они су оптужени за незаконито затварање, нечовјечно поступање, физичку и душевну патњу, те одвођење заточеника на принудни рад.

Некадашњи министар унутрашњих послова такозване Републике БиХ Бакир Алиспахић рекао је да је крајем 1993. године сазнао да су људи затворени у „Силосу“.

„Чуо сам да постоје проблеми `Силоса`, да се настоји ријешити тај проблем. Нисам сматрао да је то проблем полиције, нити мој проблем, али сам се сматрао одговорним човјеком да се то ријеши“, навео је Алиспахић.

Он је нагласио да није постојала могућност појединачног, а поготово не групног пребацивања затвореника у Сарајево или Зеницу, јер би то представљало велики степен ризика, преноси Бирн.

„Житељи Хаџића су имали своје захтјеве. Велики број погинулих, расељених, пар стотина одведено је из Хаџића. Било је питање размјене заробљеника, требало се то ријешити. Влада и Предсједништво имали су проблем са српском страном“, рекао је Алиспахић и додао да је српска страна „више калкулисала“ и „опструисала тај случај“.

Он је навео да су одбрамбене структуре „Силос“ чувале од мјештана с тог простора, те додао да је постојала бојазан да, због захтјева и пријетњи које су упућивали чланови породица несталих из Хаџића, људи напусте ратне линије од Игмана до Хаџића па би у том случају дошло до пада територије.

Алиспахић је додао да је то питање надилазило све осим Предсједништва и српске стране, те да је Ђелиловић данима настојао да дође до предсједника, да се оно ријеши.

„Ни Ђелиловић, ни војска, ни полиција нису се могли мијешати у тај проблем. Влада нема ингеренције над војском и полицијом. Оружане снаге у рату чине војска и полиција. Предсједништво је надлежно за оружане снаге“, рекао је Алиспахић.

Он је додао да је питање затвореника ријешено потписивањем Дејтонског мировног споразума.

Наставак суђења заказан је за 26. новембар, када је планирано да овог свједока испитају тужилац и браниоци осталих седам оптужених.

 

Извор: srna

 

Везане вијести:

Годишњица затварања логора смрти Силос код Сарајева

У ЛОГОРУ СМРШАО 50 КИЛОГРАМА

Доказана кривица за злочине над Србима у Сарајеву

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: