Правни експерт Миле Дмичић изjавио jе да Срба, српског jезика и ћирилице нема у уставима неколико кантона у Федерациjи БиХ (ФБиХ) и да jе циљ маjоризациjа српског народа и обезвређивање његове равноправности у оквиру три конститувна народа.
„Проблем jе што нема ни довољно снаге у законодавноj и извршноj власти, нити довољно ефикасних санкциjа и одговорности коjе би омогућиле спровођење одлука Уставног суда БиХ“, рекао jе Дмичић.
Данашњи „Глас Српске“ наводи да Срби као конститутиван народ не постоjе у уставима три од десет кантона, а српског jезика и ћирилице као службеног писма нема у четири кантона у ФБиХ, те да равноправност Срба ниjе заживjела у пракси ни у кантонима гдjе су бар на папиру конститутивни и имаjу право на српски jезик и ћирилицу.
Потпредсjедник СНСД-а Марко Видаковић истакао jе да српска дjеца у Сараjеву немаjу никакву могућност учења српског jезика, а да су у истоj ситуациjи и Хрвати.
„Дjеца српске националности из Сараjева иду у школе у Источном Сараjеву. Дио дjеце хрватске националности иде у Католички школски центар и тамо уче хрватски jезик. То jе jедина школска установа у Сараjеву у коjоj изучаваjу своj матерњи jезик“, рекао jе Видаковић.
Он jе навео да jе jедино у Ливањском кантону, гдjе живи већи броj Срба, питање изучавања српског jезика донекле риjешено, док jе у другим кантонима то мртво слово на папиру.
Посланик СНСД-а у Скупштини Ливањског кантона Славиша Михаjловић рекао jе да чак и када Устав Србима гарантуjе права на конститутивност, jезик и писмо, као што jе то случаj у Ливањском кантону, долази до кршења наjвишег правног акта.
„У Гламочу група националних предмета уопште не постоjи, а у Дрвару jе то само дjелимично примиjењено, иако jе у овом кантону наjвећа концентрациjа српских ученика у циjелоj ФБиХ“, каже Михаjловић.
Предсjедник Хрватског народног виjећа у Тузли Славко Перичевић сматра да би у Тузланском кантону српскоj дjеци било дозвољено да уче српски jезик да су Срби заиста конститутиван народ.
„Ни у jедноj школи нема никакве могућности да дjеца уче и наставу слушаjу на српском, али ни на хрватском jезику“, навео jе Перичевић и додао да то показуjе да jе риjеч о покушаjу наметања бошњачког jезика као доминантног над jезицима осталих конститутивнох народа у БиХ.
Везане виjести:
Ћирилица – чир на дванаестопалачном цреву хрватских шовиниста
Свети Ћирило и Методиjе и почеци ћирилице
Неопходан закон о заштити ћирилице