fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Регионално помирење и (не)помирљиви интереси (1)

Британски предлог резолуциjе о Сребреници, коjи jе спречен руским ветом, ниjе имао за циљ да ода почаст жртвама, већ jе креиран с намером да се изврши притисак на Републику Српску – ако не и да створи претекст за њено укидање.

БиХ

Напад на премиjера Србиjе Александра Вучића и државну делегациjу Србиjе 11. jула у Поточарима, на комеморациjи поводом обележавања 20- годишњице злочина у Сребреници, а пре тога предлог резолуциjе Велике Британиjе у Савету безбедности УН, коjи ниjе усвоjен захваљуjући вету Русиjе, оголили су праву природу односа у региону.

Покушаjи спиновања у jавности и поjединим медиjима огледаjу се у минимизирању или преувеличавању напада (од „изоловани инцидент“ коjи су
извеле „будале коjих има свуда“ до „покушаjа атентата на премиjера Србиjе“). Ту jе и пребацивање одговорности (на навиjаче, политичаре, или велике силе коjе завађаjу народе), ту су идеjе (етничке мржње и национализама на свим странама), па све до „накнадно откривених истина“ (да jе „за помирење потребно двоjе“) и, у наjмању руку, чудних гестова („рука помирења остаjе испружена“).

Све то има за циљ да замагли суштину проблема коjи оптерећуjе односе у региону, па и односе међу великим силама: сукоб интереса.

У овом случаjу, ради се о сукобу интереса не толико Србиjе и Босне и Херцеговине као две државе, већ Бошњака и оног дела Срба коjи живе у БиХ, а коjе Србиjа има обавезу да штити и подржава на сваки могући начин. Већ више од 20 година бошњачка политичка елита (СДА, СБиХ Хариса Силаjџића, па и „мултиетничка“ СДП) у континуитету, активно и врло агресивно ради на спровођењу платформе на коjоj jе, у више махова, добиjала изборе, а то jе унитаризациjа БиХ и намера укидања Републике Српске, или бар свођење тог ентитета на пуку форму. Бошњаци, као наjброjниjи, а у даљоj перспективи и већински народ у БиХ, били би и у РС доминантан фактор одлучивања.

У остварењу свог интереса, они су имали и имаjу нескривену подршку одређених исламских држава (Турска, Саудиjска Арабиjа), али и већег дела земаља ЕУ, као и Велике Британиjе и САД чиjи се интереси, очигледно, у наjвећоj мери поклапаjу са њиховим. Врхунац пристрасности међународне заjеднице достигнут jе за време мандата британског лорда Педиjа Ешдауна, високог представника за БиХ од 2002. до 2006. године. Тада jе већи део овлашћења одузиман Републици Српскоj, а то jе посебно било видљиво 2004. године када jе, користећи „бонска овлашћења“, Ешдаун сменио 59 легитимно изабраних функционера РС, међу коjима и тадашњег председника Мирка Шаровића и председника Скупштине Драгана Калинића.

Да би се тежње ка унитаризациjи оправдале, бошњачка страна и њени спољни „подржаваоци“ врло некритички инсистираjу на томе да су Бошњаци „жртве геноцида“, да jе РС „геноцидна творевина“, а уз то тврдоглаво негираjу злочине коjе су починили припадници њиховог народа. То се до краjности исказало у случаjу Насера Орића, кога и удружење „Маjке Сребренице“ сматра хероjем.

Други део текста обjављуjемо сутра…

Извор: SPUTNIK

 

Везане виjести:

Дани(j)ел Симић: Моjа Сребреница (ВИДЕО)

Зуроф: Нико не очекуjе од муслимана да се понашаjу по нормалним стандардима

Шеjх Хусеин: У Сребреници ниjе било геноцида

КОМЕ ЈЕ СРБИЈА УПУТИЛА ПРОТЕСТНУ НОТУ?

Препоручуjемо – Јадовно 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: