Пензионисани саобраћајни полицајац из Сплита Мирко Граорац каже да га је на основу лажних свједочења Владе Угрина, Жарка Толе и Франа Мамића прије 23 године Жупанијски суд у Сплиту осудио на 15 година затвора за наводе ратне злочине на Мањачи, гдје никада није био.
Граорац истиче да га је потресло када је сазнао да је Жупанијски суд у Загребу, на основу свједочења Угрина, Толе и Мамића, осудио пуковника Војске Републике Српске Дану Лукајића на шест година затвора због ратних злочина на Мањачи.
„Свако треба да одговара ако је починио ратни злочин, али сигуран сам да је Лукајић невин зато што је осуђен на основу свједочења тих нељуди. Ако су имали образа да лажу под заклетвом и тврде да сам био стражар, иако никада у живот нисам био на Мањачи, могу да замислим шта су све измислили против Лукајића“, рекао је Граорац за „Глас Српске“.
Он је напоменуо да је 1992. године добио дозволу хрватских власти да у БиХ посјети болесне родитеље.
Граорац каже да му је мајка умрла 17. маја 1992. године и већ тада није било могуће да се врати у Сплит, а отац му је преминуо 1993. године.
„Тих година сам радио код комшије на фарми бикова да бих могао да преживим. То је трајало до 17. марта 1994. године када сам преко Београда и Мађарске некако успио да се вратим у Сплит гдје су ми били супруга, кћерка и син, који је служио у Хрватској војсци“, каже Граорац.
Само дан након повратка, наводи он, био је позван на информативни разговор, након чега није имао проблема до 29. априла 1995. године, када је ухапшен и одведен у зграду коју је некада користила Удба.
„Ту су ме два дана премлаћивали, а потом одвели у окружни затвор у Сплиту. Међу онима који су ме туклу били су Угрин и Толе, који су касније на суђењу, које је почело у марту 1996. године, лажно свједочили да сам био командир страже, на основу чега сам осуђен“, рекао је Граорац.
Он истиче да је, иако потпуно невин, иза решетака провео пуних девет година у сплитском, па затвору у Лепоглави, након чега је 2003. пребачен у Казнено-поправни завод Туњице код Бањалуке, гдје је крајем године пуштен на условну слободу.
Граорац очекује задовољење правде, јер је хрватско правосуђе допустило ревизију процеса против њега, али додаје да се овај процес свјесно одуговлачи.
Извор: СРНА