Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић оцијенила је данас да је у посљедих пет година унапријеђен положај чланова тог удружења.
Она је након округлог стола о теми „Положај жена жртава рата Републике Српске – данас“ рекла новинарима да је удружење до прије пет година било „клинички мртво“ јер су сви знали да постоје, али нико није радио на рјешавању њихових проблема.
„У међувремену смо постали врло препознатљива категорија у Српској, али и на Балкану. Имамо статус удружења од јавног интереса и закон којим нас је признала Република Српска“, навела је Рајилићева.
Према њеним ријечима, Законом о заштити жртава ратне тортуре Република Српска је исправила све гријехе према овој популацији за протекле двије деценије.
„Немамо неких већих проблема, они се углавном јављају приликом предављања папирологије за остваривање права и добијање статуса“, каже Рајилићева.
Она је навела да је данашњи округли сто добра прилика да се чланови Удружења упознају о начинима остваривања права.
„Почела су стизати и прва позитивна рјешења произашла из новог закона који је ступио на снагу 5. октобра, што је доказ да се права могу једноставно и лако остварити, без изласка на љекарске комисије“, навела је Рајилићева.
Она је појаснила да жртве имају право на материјално примање од најмање 135 КМ мјесечно, бесплатне партиципације и рехабилитације, бесплатну правну помоћ, те многе друге предности.
Рајилићева је напоменула да Удружење има око 700 чланица.
На округлом столу учествовали су и представници сродних организација произашлих из одбрамбено-отаџбинског рата и представници институција Републике Српске.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Разговарано о доношењу Закона о женама жртвама тортуре
Рајилић: Усвојити закон о женама жртвама тортуре | Јадовно …