fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Чланица Владе Француске: Братство не заборављамо

Државна секретарка Министарства Женевјев Даријесек у четвртак ће предводити делегацију на обележавању стогодишњице ослобођења Београда.

Женевјев Даријесек

ТОКОМ четири године ужасних сукоба у Првом светском рату, 900 француских војника гинуло је свакога дана. Да не спомињемо милионе рањених, онеспособљених и осакаћених.

Била је то траума коју свака заједница и даље носи у сећању кроз хиљаде споменика страдалима, пред којима су Французи позвани да се окупе 11. новембра. Ви сте, у Србији, изгубили скоро једну трећину вашег мушког становништва током овог страшног сукоба, и боље од било кога разумете значај овог памћења.

То, у разговору за „Новости“, истиче француски државни секретар Министарства војске и члан Владе Француске Женевјев Даријесек, која ће предводити делегацију своје земље на обележавању стогодишњице ослобођења Београда у Првом светском рату.

ТЕШКЕ ДЕВЕДЕСЕТЕ* Братство по оружју са Србијом је било помрачено током деведесетих? – Деведесете године прошлог века представљале су трагедију за читаву бившу Југославију и њене грађане, изазивајући патњу и антагонизме који и даље утичу на односе између држава региона. Зато Француска настоји да развије сарадњу у региону, нарочито са Србијом, да би се изградила заједничка будућност мира и просперитета.

* Сећају ли се данашње генерације Француза братства по оружју?

– Француски ђаци уче да је Велики рат започео нападом Централних сила на Србију, као и да је тај рат, такође, изменио карту Европе.

Жао ми је што је ово сећање мање дубоко кад је реч о одлучујућем доприносу Солунског фронта српској и савезничкој победи и нашег братства по оружју, слања француских одреда у Србију већ од 1914, евакуације српске војске на Крф 1915, подршке обнови српске војске 1916. и наше заједничке победничке офанзиве из 1918. Због тога ми је било стало да дођем у Београд на прославу стогодишњице његовог ослобођења.

* Многи француски официри се и даље сећају славних дана заједничке историје?

– Апсолутно. Ово сећање одржавају и историчари, као и српске и француске породице. Када је наша амбасада у Београду упутила позив грађанима Србије за припрему изложбе о овом периоду, породице су дале велики допринос.

* Колико су сећања на савезништво важна за тренутне односе?

– Француска и Србија негују билатералне односе, који се могу оценити као изузетни. Прослава стогодишњице представља црвену нит за јачање наших политичких односа. Ове године, министар спољних послова Ивица Дачић је посетио Париз, док је његов француски колега Жан-Ив ле Дријан био у Београду. Председник Александар Вучић је такође посетио Француску овог лета, а ускоро ће и председник Емануел Макрон доћи у Србију.

* У којој мери Француска може да допринесе чувању безбедности Срба и српског наслеђа на Косову?

– Француска је већ активно допринела томе. Током трагичних догађаја на Косову 2004, француски војници Кфора су се изложили да би спречили нападе на српско становништво или склањајући избегле у својим базама, по цену једанаесторо рањених.

И данас, Француска будно мотри да безбедност свих становника који живе на Косову у потпуности буде осигурана, а наслеђе сачувано. То је порука коју редовно понављамо и неопходност у вези с којом остајемо непоколебљиви.

* Шта је трајно решење за Косово?

– Француска жели да актуелни дијалог између Београда и Приштине омогући да се дође до међусобно прихватљивог и слободно договореног споразума. Да би имао шансу за успех, овај дијалог ће од свих захтевати свакако тешке уступке, као и гаранције да ће ова решења бити одржива и да ће их грађани прихватити.

Женевјев Даријесек

* Колико Француска може да помогне путу Србије ка ЕУ?

– Француска подржава напоре Србије на њеном путу ка интеграцији у ЕУ и даје јој подршку у спровођењу неопходних реформи. На пример, слањем техничких стручњака као подршку у реформи администрације и програмима сарадње.

* Како гледате на војну неутралност Србије?

– Француска у потпуности поштује овај избор неутралности, као и за остале чланице ЕУ које већ прате исти пут. Сарадња коју је Србија успоставила са НАТО је задовољавајућа. Не постоје потешкоће да Србија задржи добре односе са Русијом, с којом су њене везе историјски јаке.

И председник Макрон ради на побољшању француско-руских односа. Као кандидат за европске интеграције, Србија мора да осигура да се њена спољна политика постепено усклади са заједничком политиком ЕУ.

Извор: Вечерње новости

Везане вијести:

Стогодишњица од ослобођења Београда : Немци су побегли за два сата

Ратне фотографије – ослобађање Београда

Први ослободиоци Београда – Да ли је Београд ослободила Црвена армија и да ли је преувеличана улога Титових партизана?

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: