fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрватска: Комеморацију убијеним Србима прекидале упадице и песма

Њих је усташки режим ликвидирао крајем јула и почетком августа 1941. на ширему подручју Глине.

Агенција наводи да је „комеморација поводом 76. годишњице тог догађаја, у организацији Српског народног већа (СНВ), уз стотињак присутних, одржана испред Хрватског дома, на месту бивше цркве Пресвете Богородице, где је 29. јула 1941. године окупљено и убијено неколико стотина Срба“.

„Људи су овде позвани и дошли на покрштавање, али им то није спасило животе. Ту је почињен срамотни и свирепи злочин и биће потребни векови да се та љага спере. Нажалост, и поред Устава и закона, није нам омогућено да се жртава сетимо у миру. Ако ће се ствари наставити овако, а знамо ко стоји иза ових протеста, дијалог католика и православаца који подстиче папа Фрања биће компромован и под знаком питања. О овој провокацији обавестићу све меродавне“, рекао је, често прекидан и револтиран, председник СНВ Милорад Пуповац.

Хина наводи да је Пуповац „након комеморације и полагања црвених ружа на месту некадашње костурнице, новинарима ускратио изјаву“.

Наводи се да је „група хрватских ратних ветерана са транспарентом ‘Комунистички злочини нису антифашизам’ и хрватском заставом, најпре покушала непосредно уз место комеморације да омета скуп, након чега су их припадници полиције удаљили десетак метара“.

Хина наводи се да су „по завршетку скупа, полицајци двојицу најгласнијих и најупорнијих евидентирали због ремећења јавног реда и мира“.

На комеморацији је, додаје се, учествовао и председник Савета за националне мањине Александар Толнауер, који је након скупа рекао да „ово није ни место ни начин да се омета било каква комеморација“.

„Ја сам овђе дошао у име националних мањина у Републици Хрватској да искажемо пијетет жртвама, као и другим жртвама свих злочина. Нажалост неки још морају да схвате да ми морамо да вршимо комеморације због прошлости, за све оне који су настрадали, а за то не сносе никакву кривицу“, рекао је Толнауер.

Наводи се да је „челница ‘Документе’ Весна Тершелич напоменула да објекту, који је некад чувао сећање на покољ у глинској цркви, мора да се врати име Спомен дом“. Она је „изразила уерење да ће се то сигурно догодити, али да је у тој акцији нужно ићи поступно, корак по корак“.

(Тањуг)

Извор: СРБИН ИНФО

Везане вијести:

Страдање Срба у Православној цркви у Глини и рушење споменика

Фељтон: Покољи Срба у Глини 1941. године (1)

Календар геноцида: 28. јул 1941. – Свједочење: Љубан Једнак, Селиште Глина

Јереј Јован Обреновић: „ Све сам 1941. изгубио, осим вјере у Бога“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: