fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У суботу први пут полагање цвијећа у Великом парку у федералном Сарајеву

Сједница Организационог одбора за обиљежавање Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије.
Сједница Организационог одбора
Фото: СРНА

Делегација Регионалне организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево и породица убијених резервиста ЈНА требало би да у суботу, 22. априла, на локацији Великог парка у федералном Сарајеву положи цвијеће и ода пошту члановима групе „Транспортер“, закључено је данас на сједници Организационог одбора за обиљежавање Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије.

„Тог 22. априла за само сат времена живот је изгубило осам припадника бивше ЈНА, који су прво заробљени на Аеродромском насељу, а потом звјерски ликвидирани у Великом парку у Сарајеву. Ми смо тај датум озваничили као Дан несталих са подручја ове регије“, изјавила је новинарима предсједник Организационог одбора Мирјана Цабо.

Она је захвалила свим институцијама које су помогле ово обиљежавање, 22. априла, у Сарајеву и Источном Сарајеву, али је изразила жаљење због пасивног односа локалне и градске власти, изузимајћи општину Источна Илиџа, која се активно укључила у организацију.

Предсједник Организационог одбора за обиљежавање Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије Мирјана Цабо.
Мирјана Цабо Фото: СРНА

„Ми, породице жртава Одбрамбено-отаџбинског рата само тражимо моралну подршку, а ваљда је јасно да институције у свему овоме имају и своју обавезу, која подразумијева и одређену финансијску помоћ нашим удружењима“, поручује Цабо.

Она је подсјетила да 22. април 1992. године породице жртава с тугом памте као први од масовнијих нестанака Срба у Сарајеву, јер су тог дана припадници Територијалне одбране тзв. РБиХ заробили, а потом звјерски ликвидирали осам резервиста војске ЈНА српске националности.

Ријеч је о Миливоју Лаловићу, Ђорђу Бјелици, Зорану Марковићу, Драгомиру Ђерићу, Стевану Ђокановићу, Влајку Голубовићу, Недељку Вујичићу и Миладину Вукмановићу.

Цабо подсјећа да се на подручју Сарајева трага за тијелима још 175 српских жртава, а да се потрага наставља и за укупно 395 несталих Срба на подручју Сарајевско-романијске регије.

Предсједник Одбора потомака дјеце Републике Српске и члан Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Трнова Горан Тимотија.
Горан Тимотија Фото: СРНА

Предсједник Одбора потомака дјеце Републике Српске и члан Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Трнова Горан Тимотија рекао је да му је жао што овој категорији изостаје морална подршка локалних институција.

„Апеловао бих на градоначелника Источног Сарајева и начелнике општина са овог подручја да схвате да су дјеца породица погинулих бораца витални национални интерес Републике Српске и да ми можемо много тога да дамо за опстанак и развој Републике Српске, тим прије јер су наши очеви свој живот уградили у Српску“, поручио је Тимотија.

Он је позвао грађане Источног Сарајева да се што масовније одазову на обиљежавање Дана несталих Сарајевско-романијске регије, у суботу, 22 априла.

Према програму обиљежавања 22. априла – Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије делегација Организације и породица убијених резервиста ЈНА требало би да у суботу, 22. априла, у 10.00 часова, на локацији Великог парка у Сарајеву положи цвијеће и ода дужну пошту, уз пригодно обраћање медијима.

У 11.00 часова предвиђен је парастос са српске жртве у Цркви Светог Ђорђа у Миљевићима у Источном Сарајеву, у 11.30 полагање цвијећа на Спомен-костурницу, након чега у 12.00 часова слиједе изјаве медијима, а потом, у 13.00 часова и сједница Предсједништва Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске.

Пред Судом БиХ 11. маја требало би да буде настављен процес у предмету „Велики парк“, у којем су четири лица оптужена за ратне злочине против ратних заробљеника почињене 1992. године у Сарајеву.

Оптужница у овом предмету терети бившег команданта Специјалне јединице МУП-а такозване БиХ Драгана Викића, бившег министар унутрашњих послова такозване БиХ Јусуфа Пушину, те Нермина Узуновића и Младена Човчића.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Породице несталих Срба сарајевско-романијске регије чекају правду

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: