Вишеград-Црквена општина Вишеград, као и општине Соколац, Вишеград и Рогатица организоваће 21. и 22. марта обиљежавање 75 година од усташког покоља српског становништва у селима Стари Брод и Милошевићи на обали Дрине.
Централни догађај обиљежавања биђе код Спомен-капеле у Старом Броду гдје је и урађен комплекс који подсјећа на овај догађај из априла 1942. године.
Овог прољећа навршава се 75 година од страдања српског становништва из општина са подручја сарајевско-романијске регије у усташкој офанзиви са злогласним командантом Јуром Францетићем која је почела са романијског платоа одакле је становништво бјежало према ријеци Дрини код Вишеграда у намјери да нађу спас у Србији.
У усташком пиру побијено је и бачено у Дрину око 6.000 жена дјеце и стараца.
„У уторак 21. марта у 19 часова у Градској галерији у Вишеграду биђе отворена изложба под називом „Страдање српског народа од Сарајева до Старог Брода“ на којој ће фотографијом и текстом бити приказана нова стратишта српског живља од Сарајева до Старог Брода. Изложбом смо пратили руту кретања српског становништва које је бјежало пред усташама и открили смо многе масовне гробнице које досад нису обиљежене, као и неке које су породице или локалне заједнице означиле и све смо то документовали“, рекао је свештеник Драган Вукотић.
Изложбу ће отворити јереј Драган Вукотић, а о њеном значају бесједиће др Душан Ј. Басташић, предсједник удружења „Јадовно 1941“ из Бања Луке.
Након изложбе биће промовисано и треће допуњено издање књиге „ Стари Брод , заборављени злочин“:
„ У капели у Старом Броду, сутрадан, биће централни парастос, код спомен крста гдје ће бити присутни преживјели учесници овог догађаја, чланови њихових породица и представници општинских власти“, додао је Вукотић.
Свједок усташког злочина, који је чудом преживио, био је и Бранко Лучић из села Врбача код Пјеновца који је сакривен у ријеци у врбаку, гледао усташко иживљавање над српском нејачи а посебно над мајком Мирком Крстајић.
„Усташе су на обали убиле петоро њене дјеце а њу бациле у набујалу Дрину. Њена широка сељачка сукња није јој дала да потоне, злочинци су пуцали у њу али је вода живу и рањену избацила низводно на обалу. Преживјела је старобродску голготу али је кратко живјела са ожиљцима на тијелу и души“, испричао је Лучић.
О усташким злочинима на Старом Броду документарни филм прва је снимила БН телевизија под именом „Дрино водо, очи дјевојачке“
Аутор: Р. Тасић
Извор: Вишеградске вијести
Везане вијести:
Стари Брод: Небо је плакало над зеленом гробницом | Јадовно …
Страдање какво се не памти, догодило се у Подрињу на …
Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …
ПРЕДАВАЊЕ О СТРАДАЛНИЦИМА У СТАРОМ БРОДУ, ЈАДОВНУ И ПРЕБИЛОВЦИМА