Музеју Семберије у Бијељини вечерас је отворена изложба „Српски санитет 1914-1918“ која је резултат сарадње Музеја града Новог Сада, Војног музеја у Београду и Народног музеја у Шапцу.
Аутори изложбе су кустос историчар Гордана Буловић, музејски савјетник археолог Мирко Пековић и кустос историчар Бранислав Станковић, а након Бијељине планирано је да ова изложба о српском санитету у Великом рату буде представљена и у другим градовима Републике Српске.
Буловићева је на отварању рекла да је публици приказан дио од 500 прикупљених фотографија које показују настанак и развој српског санитета који је пратио голготу и херојство српских бораца и цивила у Првом свјетском рату.
Приказана је и фотографија прве српске хируршке болнице која је 1916. године подигнута у непосредној близини фронта у мјесту Драгоманци у Грчкој, као и фотографија њеног оснивача доктора Михаила Петровића.
Аутори истичу да су изложбом хтјели да дочарају и довитљивост српског сељака који је збрињавао рањенике носећи их између двије пушке, приказани су плетени кревети у пољским болницама и бурад у којима се парила одјећа како би се зауставиле епидемије које су десетковале борце и народ.
Буловићева каже да је пронађено мало историјског материјала о српском санитету, јер је тај материјал на фронту настајао и нестајао, а многе фотографије које свједоче о језивим ратним призорима нису могли ни да прикажу публици.
Изложбу у Музеју Семберије свечано је отворила професор историје у бијељинској Гимназији „Филип Вишњић“ Радица Дринић, а директор Музеја Момчило Копривица рекао је да су млади људи, нарочито средњошколци, највјернија публика бројних културних догађања у граду.
Изложба ће бити у Бијељини наредних мјесец дана.
Извор: СРНА
Везане вијести: