У Спомен-подручју Доња Градина, на гробном пољу „Храстови“, служењ је парастос за невино страдале жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини .
Светој архијерејској литургији присуствовао је велики број вјерника и званичника општине Козарска Дубица. Обиљежавање Дана сјећања на невине страдале жртве логора Јасеновац и Доње Градине потом је настављено у „Спомен-подручју Доња Градина“ гђе је отворена изложба ученичких ликовних и литерарних радова о теми „Јасеновац“.
Додик: Злочин у Јасеновцу је опомена свима нама
Милорад Додик се обратио присутнима на обиљежавању годишњице злочина у Доњој Градини.
„Много и често говорим разним поводима и различитим приликама, али данас би најрадије да шутим. Смирено да покурим главу над једним од највећих злочина над једним народом. Овје је почињен најтрагичнији догађај у новијој српској хисторији. Људи су на најсвирепији начин убијени само зато што су друге вјере и нације“, казао је Додик.
„Прије 71 годину овђе је живот побиједио смрт, али истина ни до данас није успјела надгласати лаж. Можда зато јер се о Јасеновцу не говори довољно, иако би о њима требало говорити више и чешће и на сваком мјесту. Ко ће друго то радити, ако не ми“.
Казао је да свијет и данас шути о овом злочину. Додао је да се мртвих и страдалих мора сјећати. Казао је, такође, да је Република Српска настала из потребе народа да се осјећа слободно.
„Када смо изгубили слободу, били смо убијени. Сви који би жељели да објасне догађаје из наше прошлости а да не спомену Јасеновац, не могу схватити све оно што се десило у скоријој прошлости. Република Српска је настала из потребе народа да се осјећа слободно. Нико нема право да се игра државом која је тако скупо плаћена“, и додао:
„Ми не можемо живјети под сталним притисцима на Српску, само желимо права која су нам загрантована Дејтоном. Желимо да будемо уважени у оној мјери у којој дозвољавају наше надлежности“.
Николић: Не заборавити ниједно зло кроз историју, јер се зла понављају
Предсједник Србије Томислав Николић изјавио је да је Дан побједе над фашизмом – 9. мај највеличанственији дан у историји савременог човјечанства и да мудри људи не заборављају ниједно зло које се кроз историју десило, јер је јасно да се зла понављају.
„Србија наставља најлепшу и најплеменитију традицију Југославије, јер је увек била на правој страни, увек је са Русијом заједно ратовала. Поносна је што је била учесник у победи против нацизма и то никада неће заборавити“, истакао је Николић.
Он је за „Спутњик“ истакао одлучујућу побједу Совјетског Савеза над свјетским злом – фашизмом у Другом свјетском рату.
„Да се Црвена армија зауставила на својим границама, питање је како би се други ослобађали, па и ми, који смо ратовали против Немаца, имали бисмо много више жртава да није дошла Црвена армија, са искуством, наоружањем и жељом да стигне у Берлин, навео је Николић.
Николић је истакао да Србији треба јака Русија у случају када неко хоће да се директно умијеша у оно што би требало сама да ради, кад хоће да јој одузима територију.
„Не треба нам руска заштита ако у историји будемо грешили, али нам треба заштита ако неко хоће да нас нападне из чиста мира, као `велики светски делилац правде, демократских начела, принципа, уређења земље`“, додао је Николић.
Он је ракао да ће Војска Србије, док је он предсједник, обиљежавати побједу над фашизмом и да тај дан треба обиљежавати весељем.
„Ту, наравно, треба имати меру, то не сме да нас свађа. Ми смо једни другима све опростили“, додао је Николић.
Осврћући се на геноцид који су усташе починиле у Доњој Градини у Другом свјетском рату, гђе је на најбруталнији начин убијено више од 360.000 Срба, Николић је рекао да Србија опет сарађује са Хрватском и нуди јој руку пријатељства.
„Нудимо јој руку пријатељства ако је то могуће и ако је желе. Нудимо им да им то не спомињемо више, али би требало да они спомену. Јер, неко мора да спомиње зло, неко мора да спомиње победу. Ако то неће поражени, победник има право да помене. Али би и поражени требало да спомене, обележавамо дан када је ослобођен тај и тај логор“, додао је Николић.
Делегације положиле вијенце на гробном пољу „Тополе“
Предсједници Републике Српске Милорад Додик и Србије Томислав Николић положили су данас вијенце на гробном пољу „Тополе“ у Спомен-подручју Доња Градина невино страдалим жртвама усташког злочина- геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини. Вијенце су положиле и делегације јасеновачких логораша из Републике Српске и Србије, Народне скупштине Републике Српске, делегација Владе Српске, коју је предводила премијер Жељка Цвијановић, као и делегације Владе Србије и Израела, израелског града Модина и града Бањалука.
На гробном-пољу „Тополе“ вијенце су положиле и делегације општине Козарска Дубица, СУБНОР-а, Републичке организације породица погинулих, заробљених и несталих, Борачке организације Републике Српске, Савеза удружења ратних војних инвалида, Удружења „Ветерани“ и Савеза логораша Републике Српске. Вијенце је положио и Велимир Сакан, изасланик члана Предсједништва БиХ из реда српског народа Младена Иванића, делегације Парламентарне скупштине БиХ, Савјета министара БиХ, Вијећа народа Републике Српске, амбасадори Руске Федерације, САД, Њемачке, Француске, Велике британије, те Делегације ЕУ.
Вијенце су положиле и делегације Министарства одбране БиХ и Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, делегације Рома из Републике Српске и Србије и делегација Српског националног вијећа из Хрватске.
Систем концентрационих логора Јасеновац представља највеће стратиште у Другом свјетском рату на територији некадашње Југославије. Према процјенама стручњака, у периоду између 1941. и 1945. године у том логору убијено је око 700.000 људи, највише Срба, Јевреја и Рома.
(СРНА)
Извор: Телевизија БН
Везане вијести:
Николић: Жртве не смијемо заборавити, а људски је опростити
Обиљежавање Дана сјећања на жртве НДХ у Јеврејском културном центру