fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Страдање у Старом Броду одбрањено од заборава

Ломљењем славског колача у Старом Броду код Вишеграда данас је обиљежена крсна слава спомен-капеле посвећене дабробосанским мученицима, страдалим у Другом свјетском рату.

У Старом Броду код Вишеграда данас је обиљежена крсна слава спомен-капеле посвећене дабробосанским мученицима, страдалим у Другом свјетском рату
Вишеград – крсна слава спомен-капеле

Чин ломљења славског колача обавило је свештенство Српске православне црквене општине Вишеград са домаћином Зораном Папићем, а ломљењу колача присуствовали су вјерници из Вишеграда и околине.

Свештеник Драган Вукотић рекао је Срни да се пуних 70 година ћутало о злочину који се десио у Старом Броду и да није било ниједног помена, ниједног споменика жртвама све док није изграђена спомен-капела.

„Наша црква је нашла начин да ово мјесто страдања одбрани од заборава. Изградили смо споменик убијеним, спомен-капелу и друге садржаје. У овом духовном здању обиљежавамо крсну славу и присјећамо се српских страдалника“, рекао је Вукотић.

У оквиру обиљежавања крсне славе спомен-капеле синоћ је у градској галерији Вишеград одржана пројекција документарно–аналитичког филма „Иродови синови“.

Сценариста филма Хаџи Братислав Николић рекао је да је ово филм који аналитички говори о геноциду над српским народом у периоду Другог свјетског рата.

„Било би животно важно, потребно и добро када би свако од нас на своме месту постао апостол који би преносио истину о страдању невиног народа“, рекао је Николић и додао да је потребно да се на мјестима гдје су се догодиле највеће трагедије осмисле садржаји који би непрестано били на поуку и да окупљају млада покољења.

Он је истакао да је Стари Брод код Вишеграда страдалничко мјесто, о коме се много не говори, а представља значајну историјску вриједност и величину.

Усташе су у прољеће 1942. године починиле злочин над народом овог краја, када је 6.000 српских цивила, а прије свега жена и дјеце, страдало у кањону ријеке Дрине.

Малобројни Срби који су преживјели овај масакр очекивали су да ће злочинци бити осуђени, али о овом злодјелу није се причало све до 2008. године када је подигнут споменик у овом мјесту и одржан помен недужно страдалим Србима.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942.

Усташки покољ на Младенце

ВИДЕО: Погледајте филм „Иродови синови“

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: