fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Rajilić: Ratna politika traje i danas

Predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić rekla je Srni da je neprihvatljivo da ni 22 godine nakon rata još niko nije odgovaro za progon sarajevskih Srba, što samo pokazuje da „ratna politika“ traje i danas.

Božica Rajilić Foto: RTRS
Božica Rajilić Foto: RTRS

„Krajnje je neprihvatljivo da dvije decenije nakon rata niko od bošnjačkog i hrvatskog ratnog rukovodstva nije kriv i da nije odgovarao za progon desetina hiljada sarajevskih Srba“, poručila je Rajilićeva, povodom 22 godine od egzodusa Srba iz Sarajeva.

Ona je istakla da u BiH nema pravde kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina počinjenih nad Srbima i izvođenju najodgovornijih pred lice pravde, jer se na sve moguće načine nastoji da se ti zločini zataškaju i zaborave.

„Pravosuđe u BiH postoji samo onda kada treba procesuirati Srbe, jer ne rade u korist pravde i srpskih žrtava rata“, zaključila je Rajilićeva.

Kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina počinjenih nad srpskim ženama, Rajilićeva je rekla da su ta suđenja pred Sudom BiH počela tek 2014. godine.

„U posljednje vrijeme učestalija su hapšenja po tim optužnicama, i to nekih nižerangiranih činovnika, ali nema hapšenja konkretnih izvršilaca i naredbodavaca ovih zločina“, istakla je Rajilićeva.

Gradska uprava Istočno Sarajevo obilježiće sutra 22 godine od egzodusa Srba iz Sarajeva.

Obilježavanje će početi polaganjem vijenaca na Srpskom vojničkom spomen-groblju „Mali zejtinlik“ na Sokocu u 10.00 časova, saopšteno je ranije iz Gradske uprave Istočno Sarajevo.

Srbi iz Ilijaša, Vogošće, Hadžića, Ilidže, Rajlovca, Grbavice i dijela sarajevskog Starog grada napustili su vjekovna imanja i ognjišta kroz mećavu i nepročišćenim šumskim putevima, krenuvši u potpunu materijalnu neizvjesnost, iscrpljeni četvorogodišnjim ratom i velikim ljudskim i materijalnim gubicima.

Prvi put u istoriji čovječanstva dogodilo se da narod koji kreće u egzodus i ostavlja imovinu, a nosi posmrtne ostatke poginulih srodnika i boraca.

Ne želeći da žive pod tuđom vlašću, oko 150.000 sarajevskih Srba, nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, napustilo je svoje odbranjene domove i imanja.

Egzodus je započeo u decembru 1995. godine, a završen je početkom marta 1996. godine. Najveći broj izbjeglih srpskih porodica sa područja Sarajeva naselio se na području Eparhije zvorničko-tuzlanske.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Rajilić: Potreban isti odnos prema svim žrtvama rata …

Rajilić: Tužićemo zločince koji su nas zlostavljali | Jadovno …

Rajilić: U Posavini bilo zatočeno više od 360 Srpkinja …

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: