fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Жртве Јасеновца живе док успомена на њих траје

У знак сећања на све жртве геноцида, српска заједница у Мелбурну одржала комеморацију поводом 70 година пробоја заробљених у логору Јасеновац

Комеморативно вече поводом 70 година од ослобађања заробљених у логору Јасеновац и у знак сећања на све жртве пострадале у истом, одржано је 03. децембра, 2015. године у црквеној сали ЦО Света Тројица у Брансвику. О обиму злочина у логору Јасеновац који је назван и „Аушвиц за Србе“, довољно говори чињеница да се и после 70 година од пробоја заробљених и даље идентификују жртве јер хиљаде породица не постоје на списковима, а управо на нама је да не дозволимо да се забораве.

Минут ћутања у знак сећања на све жртве Јасеновца
Минут ћутања у знак сећања на све жртве Јасеновца

Организатори вечери били су Аустралијско-српска културна фондација у сарадњи са Културним клубом Нови Сад и Српским певачким друштвом. Комеморацији је присуствовао велики број представника српске заједнице, а гости вечери били су и представници ромске, јеврејске заједнице, као и представници власти.

На самом почетку вечери, присутнима се обратио председник Аустралијско-српске културне фондације и организатор овог догађаја, г. Никола Мијатовић, који је овом приликом прочитао рад „Геноцид и Холокауст у Краљевини Југославији током Другог светског рата“, уваженог професора Србољуба Живановића.

У наставку вечери присутни су имали прилику да погледају кратак документарни филм Драгослава Илића и Националне универзитетске библиотеке града Бања Луке, у којем су преживели из логора Јасеновац својим личним искуством посведочили стравичне злочине почињене на територији Републике Српске у том периоду.

Гост вечери била је и гђа Френсис Принс, предавач на Мт. Скопус Меморијал Универзитету, која је као дете преживелих Аушвица, посветила живот очувању успомене на Холокауст. У свом говору гђа Френсис истиче важност сачувања успомене на пострадале и дешавања у Другом светском рату. Задатак сваке заједнице, па и српске, је да истину о дешавањима пренесемо на млађе генерације како би успомена на пострадале живела и како се слични злочини никад не би поновили.

У току вечери, представници жртава ромске, српске и јеврејске заједнице, г. Саво Ника, гђа Милка Ранић и г. Дејвид Принс симболично су положили цвеће на импровизовани споменик у знак сећања на све жртве.

На самом крају програма наступило је Српско певачко друштво предвођено диригентском палицом професоре Сање Дрљаче. У знаку ове вечери, изведена је песма „Ђурђевдан“, која је и испевана у вагонима у којим су Срби транспортовани у озлоглашени логор, као и делови Опела.

Српско певачко друштво
Српско певачко друштво

Организатори вечери срдачно се захваљују свим посетиоцима и свима онима који су на било који начин допринели да сећање на пострадале у Јасеновцу живи и траје међу српском заједницом у Мелбурну.

Фото Boy Loves Girl Photography

 

Извор: СРПСКИ ГЛАС

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: