Molitvenim sjećanjem na stradale srpske civile i borce i polaganjem vijanaca danas su obilježene 32 godine od zločina nad 56 svirepo ubijenih u Jošanici na Nikoljdan 1992. godine, a preživjeli su poslije tri decenije dočekali da počiniocima počne suđenje.
Na dan kada je trebalo da slome krsni kolač, tada je mučenjem i odsijecanjem dijelova tijela muslimanska vojska iz Goražda zvjerski masakrirala više staraca, 21 ženu i troje djece.
Milosti nisu imali ni za dvogodišnju Danku Tanović, Draganu Višnjić od deset godina i njenog tri godine mlađeg brata Dražena. Najstarija žrtva u ovom pokolju bio je devedesetogodišnji starac Rade Pljevaljčić.
Parastos je služen kod spomenika u jošaničkom zaseoku Hodžići za 73 mještana poginulih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Među njima i 56 svirepo ubijenih na Nikoljdan 1992. godine.
Okupljeni su još jednom su poručili da se u vjeri u Božiju pravdu nadaju i ovozemaljskoj.
Svjedok masakra nad Srbima u Jošanici Dušanka Lalović, tada Višnjić, jedna je od rijetkih preživjelih iz familije. Ubijen joj je otac Tomo i mnogobrojna rodbina i komšije.
Kao svjedok zločina i kao sekretar opštinske Organizacije porodica poginulih, Lalovićeva decenijama ne gubi nadu da će počinioce ovog zlodjela stići zaslužena kazna. Nakon više od tri decenije, dočekala je da suđenje konačno počne.
– Ove godine počeo je sudski postupak protiv optuženih za zločin u Jošanici, koji traje. Nadamo se pravičnom suđenju i adekvatnim kaznama za počinioce ovog strašnog zločina u Jošanici – rekla je Lalovićeva.
Uz 16 Višnjića, ubijeno je i devet članova familije Kulić, po pet u familijama Grujičić i Blagojević, zatim četvoro Davidovića, po troje Jegdića, Pljevaljčića i Stojanovića, dvoje Mićevića i Ivanovića i po jedan član iz porodica Škipina, Stevanović, Jagodić i Tanović.
Suđenje pripadnicima takozvane Armije BiH, koji su optuženi za ovaj zločin, počelo je u februaru ove godine. Optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmed Sejdić i još deset komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH.
Izvor: RTRS