ИСТОЧНО САРАЈЕВО, (СРНА) – Догађаjи коjи су се 2. и 3. маjа 1992. године догодили у сараjевскоj Добровољачкоj улици у Сараjеву преобразили су историjу у БиХ и на њу ставили печат срама, рекао jе предсjедник Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова Петар Ђокић.
„Сараjевски злочини изведени над припадницима ЈНА били су подстрекачи и потпаљивачи рата у БиХ. То jе суштинска спознаjа коjу одговорни за те злочине желе да потисну, свjесни да су њима покренули тешку ратну машинериjу у БиХ, велика страдања и убиjања људи“, истакао jе Ђокић на духовно-поетскоj академиjи у Источном Сараjеву коjом jе почело обиљежавања страдања припадника ЈНА у Добровољачкоj улици.
Он jе нагласио да Република Српска не смиjе и неће заборавити ни оваj, као ни многе друге злочине над српским народом почињене у БиХ, иако то неки у Сараjеву желе. „Нити смиjемо нити хоћемо да заборавимо сурове злочине коjе су починили над недужним припадницима ЈНА. Таj злочин има jедну посебну димензиjу – почињен jе у тренутку када БиХ ниjе била у потпуном рату“, истакао jе Ђокић.
Ђокић jе рекао да Срби мораjу остати упорни у захтjевима за правду коjа, нажалост, jош ниjе стигла починиоце злочина.
“Неких починилаца злочина и одговорних више нема, али они коjи су jош живи, коjи су не само свjедоци злочини него су их и наредили, као што су Еjуп Ганић и Јован Дивjак, мораjу бити свjесни да ће их рука правде стићи“, истакао jе Ђокић.
Он jе нагласио да jе Влада Републике Српске у оквиру активности на обиљежавању значаjних догађаjа из историjе српског народа из ослободилачких ратова, ове године планирала другачиjи програм обиљежавања страдња припадника ЈНА у Сараjеву 2. и 3. маjа 1992.
„Желимо да у години када Српска обиљежава првих 20 година постоjања скренемо пажњу на суров злочин коjи се догодио над припадницима ЈНА и да се подсjетимо да су у та два дана убиjена 42 припадника ЈНА, од коjих jе 32 Срба“, истакао jе Ђокић, коjи jе и министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске.
Он jе закључио да правда представља потребу и циљ Републике Српске.
Шеф Тима Владе Српске за координациjу активности истраживања ратних злочина и тражења несталих лица Сташа Кошарац рекао jе да jе прошло 20 година од догађаjа у Добровољачкоj улици коjи су разбили сваку илузиjу да се БиХ може одуприjети рату.
„Фитиљ рата jе запаљен 1. марта убиством српског свата испред Старе цркве у Сараjеву. Таj несрећни догађаj показао jе шта се спрема Србима у Сараjеву и БиХ. Све касниjе што jе услиjедили имало jе намjеру да се Срби у Сараjеву и БиХ сведу на ниво статистичке грешке“, истакао jе Кошарац, додавши да jе Сараjево данас етнички наjчистиjи град у БиХ.
Он jе истакоа да предмети о злочинима над Србима леже у ладицима Суда и Тужилаштва БиХ, а судског епилога нема.
„Дуг и трновит jе пут доказивања истине, али Република Српска се неће уморити. Избориће се за истину и правду, jер одустаjање нам неће бити опроштено“, поручио jе Кошарац у обраћању на духовно-поетскоj академиjи у Источном Сараjеву.
Предсjедник Скупштине града Источно Сараjево Мирослав Лучић рекао jе да су 2. и 3. маj дани када су они коjи су пуцали на незаштићену колону ЈНА показали право лице и разбили илузиjу о Сараjеву као jединственом граду.
На вечерашњоj академиjи наступио jе Вокални ансамбл „Ихос“, коjи jе извео и пjесме „Тиjело Христово“, „Тебе поjем“, „Богородице дjево“, а потом су Александра Митрић-Штифанић и Илиjа Мимић извели поему „Задушница регрутима“, коjу jе приредила Дара Секулић.
За сутра у 9.00 часова планирано окупљање грађана испред Спомен цркве у Миљевићима, затим полазак аутобуса у Сараjево. У 10.00 часова наjављена jе мирна шетња са упаљеним свиjећама и цвиjећем бившом Добровољачком улицом, затим повратак у Источно Сараjево гдjе ће у 11.00 часова бити служен парастос у Спомен цркви у Миљевићима, а у 12.00 часова полагање цвиjећа на Спомен крсту у Воjничком гробљу.
Нападом на колону ЈНА у Добровољачкоj, коjа се почетком маjа 1992. мирно повлачила из Сараjева према споразуму и уз гаранциjу мировних снага УН на челу са генералом Луисом Мекензиjем, руководили су тадашњи члан Предсjедништва БиХ Еjуп Ганић и руководство тадашње такозване Републике БиХ. Безбjедност воjника гарантовао jе тадашњи предсjедник Предсjедништва БиХ Алиjа Изетбеговић.
Међутим, колона ЈНА ниjе безбjедно изашла из Сараjева, већ jе прекинута. У периоду од неколико дана мучки су убиjена 42 припадника ЈНА, 71 jе рањен, док их jе више од 200 заробљено. Први напад извршен jе 2. маjа, нападом на касарну ЈНА.