Srpski šef diplomatije Ivica Dačić i predsjednik hrvatskog parlamenta Josip Leko izrazili su želju za rješavanje otvorenih pitanja i unapređenje saradnje dvije države.
Oni su na sastanku u Zagrebu rekli da očekuju da će vlade dvije države riješiti i slučaj hrvatskog ratnog veterana Veljka Marića, koji u Srbiji izdržava zatvorsku kaznu zbog ratnog zločina u Grubišnom Polju u Hrvatskoj 1991 – saopštila je pres služba hrvatskog parlamenta.
Dačić je, kako se navodi, izrazio spremnost za rješavanje svih otvorenih pitanja, istakavši da svi politički čelnici u Srbiji žele poboljšanje odnosa sa Hrvatskom – prenijeli su beogradski mediji.
On je rekao da su državni sekretari ministarstava spoljnih poslova Srbije i Hrvatske zaduženi za koordinaciju tijela koja rade na rješavanju spornih pitanja nestalih osoba, položaja srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Srbiji, popisa optuženih ili osuđenih za ratne zločine, povratka hrvatskog kulturnog blaga.
On je dodao da su državni sekretari zaduženi i za pitanje povratka u Hrvatsku, kako se navodi u saopštenju hrvatskog parlamenta, 32.000 hrvatskih Srba koji u Srbiji i dalje imaju status izbjeglica, za pitanja njihovih penzija, povratka imovine i stanarskih prava.
O spornoj granici na Dunavu Dačić je ponovio da je Srbija za graničnu crtu po sredini rijeke, ali i izrazio spremnost da se to pitanje riješi međunarodnom arbitražom.
Predsjednik hrvatskog parlamenta Josip Leko pozdravio je intenziviranje bilateralnih odnosa i najavio da će posjetiti Srbiju na proljeće.
Leko je rekao da otvorena pitanja ne smiju da budu kočnica u odnosima i da je istinski interes Hrvatske napredak Srbije na evropskom putu.
Leko je rekao da očekuje da dvije vlade riješe otvorena pitanja, u prvom redu problem nestalih, slučaj Veljka Marića i položaj hrvatske manjine u Srbiji.
Sastanku je prisustvovao i predsjednik Odbora za spoljnu politiku hrvatskog parlamenta Milorad Pupovac, koji je i predsjednik Srpskog narodnog vijeća.
Dačić se sastao i sa premijerom Hrvatske Zoranom Milanovićem, a potom i sa šefom hrvatske diplomatije Vesnom Pusić, a izjave za novinare očekuju se poslije tog susreta.
Vezane vijesti:
DAČIĆ DA PODSTAKNE RAZGOVORE O NERIJEŠENIM PITANjIMA IZ PROŠLOSTI
Srbija i Hrvatska treba da se dogovore – Jadovno 1941.
Istoričari demantuju Sonju Biserko: Jugu razbile Slovenija i …
Radovan Tvrdišić: Srbija i Hrvatska – ima neka tajna …