Novosadsko Društvo za očuvanje sjećanja na holokaust zatražilo je objašnjenje sekretara beogradskog Univerzitreta „Singidunum“ Ljiljane Stančić-Bukvić zašto je zabranjena današnja projekcija filma „Težina lanaca“, režisera Borisa Malagurskog.
„Smatramo da Stančić-Bukvić i Univerzitet `Singidunum` duguju javnosti objašnjenje zašto je zabranjena projekcija popularnog filma `Težina lanaca` koji ne vrijeđa nijedan etnos na Balkanu i koji govori o stradanju svih ljudi na prostoru bivše Jugoslavije, kao i ulozi koju su u tom procesu odigrali svjetski centri moći“, navodi se u saopštenju koje je potpisao predsjednik Društva Aleksandar Veljić.
On je dodao da Društvo koje baštini sjećanje na holokaust počinjen u Drugom svjetskom ratu nad narodima ovog regiona, čega se dotiče i film Malagurskog, smatra da film ima izuzetnu važnost, posebno za mlade ljude.
„Film Borisa Malagurskog ima primarnu vaspitnu, istorijsku i kulturnu važnost za obrazovanje mladih koji sve manje poznaju svoju istoriju. Tim pre nas čudi zabrana filma, jer ona podrazumeva da je delo štetno, neistinito i uvredljivo“, ocjenjuje Veljić.
Prema njegovom mišljenju, ništa od toga nije zapaženo u ovom ostvarenju.
„Ništa štetno, neistinito i uvredljivo nismo zapazili u genijalnom ostvarenju Borisa Malagurskog kome je, ovom zabranom, nanesena ogromna moralna šteta. Zato tražimo da nam dostavite zvanično objašnjenje Univerziteta `Singidunum` o razlozima zabrane filma `Težina lanaca`“, navodi se u saopštenju.
Projekcija fima „Težina lanaca“, koja je trebalo da bude održana u prostorijama Univerziteta „Singidunum“, otkazana je iz nepoznatih razloga. Projekcija je trebalo da bude besplatna za studente svih univerziteta, kao i zainteresovane građane.
„Težina lanaca“ je kanadski dokumentarni film iz 2010. godine u režiji Borisa Malagurskog o uzrocima raspada Jugoslavije, pozitivnim pričama iz ratova devedesetih godina 20. vijeka, kao i o ekonomskoj i geopolitičkoj kolonizaciji novonastalih država na Balkanu. Malagurski za ovo ostvarenje potpisuje režiju, scenario, produkciju i montažu.
Film sadrži rijetke arhivske snimke, snimke intervjua sa akademicima, diplomatama, medijskim ličnostima, brojnim američkim zvaničnicima, srpskim, hrvatskim i slovenačkim intelektualcima i novinarima, kao i sa običnim građanima bivših jugoslovenskih republika.
Dokumentarac se do sada našao u zvaničnim selekcijama filmskih festivala širom svijeta.