fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Загреб тражи доказе од Срба из Хрватске

Срби из Хрватске налазе се пред jош jедним проблемом

Протестни скуп пред хрватском Амбасадом

Протестни скуп пред хрватском Амбасадом

СРБИ из Хрватске налазе се пред jош jедним проблемом. Реч jе о њиховом праву на пребивалиште у овоj држави, коjе могу задржати само уколико се до 29. децембра приjаве хрватским конзулатима и поднесу документ коjим оправдаваjу своjе одсуство. То ће им омогућити право на пребевилиште у наредних пет година. Други начин да задрже пребивалише у Хрватскоj jесте да у тоj држави бораве више три месеца годишње, може у континуитету, али и не мора.

Све ово прописуjе хрватски закон о пребивалишту коjи jе усвоjен jош 2012. године. Међутим, његова примена два пута jе одлагана – наjпре до краjа 2013. године, а затим до краjа ове године. Разлог одлагања били су силни проблеми с коjима су се суочили избегли и прогнани Срби коjи су хтели да задрже пребивалише у местима у коjима су рођени. Срби су добар део прошле зиме провели у редовима пред хрватским конзулатима, али нису успели да заврше посао: ниjе се знало коjа документа тачно треба поднети, па су Срби након вишесатног чекања у бескраjним редовима враћани по jош неки папир, стари и немоћни морали су лично да дођу у конзулате, одредбе закона различито су тумачене…

Рок за примену овог закона сада истиче 29. децембра, а он тражи да сваки хрватски држављанин достави доказ зашто живи у иностранству, са важећом хрватском личном картом – каже за „Новости“ Саво Штрбац, директор Документационог центра „Веритас“.

А разлози и документи коjи их „прате“ могу бити следећи:

Ако jе неко у поступку обнове своjе куће треба да достави копиjу захтева за обнову.

Ако jе у поступку стамбеног збрињавања и он доставља копиjу захтева за стамбено збрињавање.

Као разлог може и бити и запослење, па грађанин коjи има посао треба да достави потврду о запослењу са потписом власника фирме и оверену печатом. Ако власник фирме одбиjе да изда потврду о запослењу, онда треба доставити копиjу радне књижице.

Оправдање за одсуство из Хрватске могу бити и школовање или лечење, па омладина коjа jе на школовању треба да достави потврду из школе или са факултета. Онаj ко се лечи треба да достави потврду из болнице.

А ако jе грађанин незапослен, треба да достави изjаву да jе изгубио посао и да га издржаваjу родитељи или брачни партнер. Стара лица треба да напишу изjаву да нису способна да живе самостално због старости или болести и да их издржава неко од чланова породице.

Хрватски закон о пребивалишту, иначе, предвиђа да из евиденциjе буду избрисани сви хрватски држављани коjи живе изван земље, уколико се не приjаве. Значи, ко се ниjе сам одjавио или поднео захтев за продужење, из пребивалишта ће га исписивати полициjа по службеноj дужности. Те особе ће остати и без личне карте – каже Штрбац.

Они коjи желе да се сами одjаве могу то учинити у конзулатима. Али, цена ниjе мала. У хрватском конзулату у Србиjи jедна одjава кошта око 36 евра, па би тако четворочлана породица из Хрватске коjа жели да се одрекне пребивалишта требало да плати скоро 150 евра. Међутим, на лицу места у Хрватскоj не плаћа се ништа.

Пише: Љ. Бегенишић

 

Извор: НОВОСТИ

 

Везане виjести:

линта захтиjева од пусићеве да разриjеши дужности дарка 

Линта: Против укидања статуса избеглица – Jadovno 1941.

Линта тражи да се поштуjе закон о правима мањина – Jadovno 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: