arrow up

Подијелите вијест:

Загреб игнорише истраге о осумњиченим Хрватима

Протокол о сарадњи у процесуирању предмета ратних злочина између БиХ и Хрватске не функционише јер хрватско Министарство правосуђа игнорише све истраге Тужилаштва БиХ у којима су бивши припадници ХВО и Хрватске војске осумњичени за агресију и удружени злочиначки подухват, обавио је “Глас Српске”.

Загреб Фото: Wikipedia
Загреб Фото: Wikipedia

Саговорик листа из правосуђа БиХ каже да је став Министарство правосуђа Хрватске да треба одбијати све захтјеве за међународну правну помоћи које шаље Тужилаштво БиХ, а односе се на те истраге.

До сада је евидентирано десетак таквих предмета који се односе на хрвастке држављане са пребивалиштем у Хрватској, а ријеч је о високопозиционираним ратним официрима ХВО-а и Хрватске војске који су осумњичени да су починили ратне злочине у БиХ.

Саговорник каже да је такав однос Хрватске кулминирао када Тужилаштво БиХ није прихватило да поједине предмете уступи Хрватској, уз образложење да је досадашња пракса показала да Хрватска или одбацује оптужбе или предмете ставља ад акта.

“То не могу да ријеше министри правде БиХ и Хрватске, али ни Високи судски и тужилачки савјет БиХ. Једна од опција је да Тужилаштво, а затим и Суд БиХ, донесу одлуку о промјени квалификације кривичних дјела за која су осумњичени некадашњи припадници ХВО-а и Хрватске војске, али то се сигурно неће десити и било би неприхватљиво”, каже извор “Гласа Српске”.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је да је сарадња са Државним тужилаштвом Хрватске добра и интензивна, као и са Тужилаштвом Србије за ратне злочине.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

у мркоњић граду хрватска војска починила геноцид над србима

ХРВАТСКА ЖЕЛИ ДА СЕ ЖАЛИ НА “ОСУДУ” ТУЂМАНА, ШУШКА …

117 дана терора

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Увод

Трагао сам за правим а неупадљивим насловом за ову књигу, јер су за

Резиме

Без обзира на евентуална реаговања на ову књигу, аутор констатује једну трагичну чи­ње­ницу

Василије Каран

Бања Лука Казује: Корачао сам у колони која је водила у Јасе­но­вац. Колона

Бранко Граонић

Рођен 23. новембра 1939. године у селу Велика Жуљевица, Босански Нови Казује: Рођен

Даница Праштало

Рођена 14. марта 1933. године у селу Агинци, Босанска Дубица Свједочи: Давне 1933.

Милош Ћирић

Рођен 9. априла 1937. године у Горњим Подградцима, Босанска Градишка Пише: Моја сјећања

Ђуро Саватић

Рођен 6. маја 1927. године, Старчевица, Бањалука Казује: Отац Тодор, рођен 1902. године.

Томо Лучић

Рођен 1. марта 1931. године у селу Бистрица, општина Жепче Казује: Моји родитељи

Зорка Делић-Скиба

Рођена 1937. године у селу Крухарима, општина Сански Мост Свједочи: Рођена сам 27.

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​