Film „Djeca Kozare“ reditelja Lordana Zafranovića, koji govori o Jasenovcu i stradanju srpskog naroda u doba Nezavisne Države Hrvatske /NDH/, konačno je dobio finansijsku podršku Filmskog centra Srbije od 30 miliona dinara /255.455 evra/, saznaju „Večernje novosti“.
List navodi da je Zafranovićev film prošao poslije tri pokušaja na konkursima ovog centra u kategoriji sufinansiranje proizvodnje domaćih dugometražnih igranih filmova sa nacionalnom temom.
Film će biti sniman po scenariju Arsena Diklića, a govori o stradanju srpske djece 1942. godine u NDH, tokom Drugog svjetskog rata.
Zafranović je ranije rekao da se za ovaj film pripremao 30 godina, da je u pitanju izuzetan scenario, najbolji koji je imao u rukama, te da je riječ o čišćenju Kozare i izbjegličkim kolonama koje su završavale u Jasenovcu, u dječijim logorima.
On je istakao neophodnost da se krikom obrati ovoj sredini i čovječanstvu koje je zaboravilo šta je donio Drugi svjetski rat, na kakvu mržnju je pobudio i kakve zločine je počinio.
– Istorijski, „Djeca Kozare“ su priča o stradanju bez presedana. Zločini u Drugom svjetskom ratu su tema koju stalno provlačim kroz svoje filmove. Tako će biti i ovog puta. To je tragična priča cijelog kozaračkog naroda i ovo je jedan od mojih filmova kojim bih želio da ponovo upozorim na to zlo, i to preko djece – rekao je svojevremeno Zafranović.
Posljednji put u Srbiji Zafranović je snimao u Somboru sredinom 2018. godine kratki film „Porajmos 101“ po istoimenom romanu Dušana Savića, koji još nije premijerno prikazan.
Lordan Zafranović je filmski reditelj uz čije filmove su odrastale generacije bivše SFR Jugoslavije.
Autor je kultnih filmova „Okupacija u 26 slika“ ili „Pad Italije“ iz opusa od stotinu i nešto naslova.
Zafranović je prvi na listi evropskih filmadžija čije je stvaralaštvo zabranjeno kao „neprijateljsko propagandno štivo“ i to u njegovoj Hrvatskoj.
Izvor: RTRS