Srpske fabrike odbrambene industrije mogle bi uskoro da budu ponuđene stranim investitorima, s obzirom da je u toku priprema izmene propisa o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme.
Novi Zakon koji će poslanici razmatrati već na jesen, otvoriće vrata strancima i omogućiti im da postanu vlasnici vojnih fabrika sa najviše 49 odsto akcija.
Domaća namenska industrija okuplja oko 50 fabrika u kojima je zaposleno 10.000 ljudi. Preduzeća koja su u vlasništvu države izvoze 90 odsto proizvodnje, a fabrike odbrambene industrije Srbije prošle godine proizvele su i prodale oružje i municiju vredne 490 miliona dolara. Najveće proizvođače oružja i municije Vlada je ove godine pomogla sa 50 miliona evra direktne finansijske podrške.
Da li će strani kapital dati zamajac srpskoj vojnoj industriji ili će ipak ugroziti odbrambenu moć zemlje?
Predsednik sindikata „Zastava oružje” Dragan Ilić ističe u razgovoru za Sputnjik da za njih ovo pitanje predstavlja veliki problem koji se ne sme rešavati privatizacijom, pogotovo ne onako kako je do sada sprovođena privatizacija u Srbiji.
„Vojnu industriju su stvarale generacije i razvijale je i čuvale kroz nove proizvode i kupovinu licenci. Ona je oduvek bila od strateškog interesa zemlje i obezbeđivala je odbrambenu moć. Samom prodajom prodala bi se i iskustva i znanja i sva tehnologija koje prati proizvodnju“, naglašava Ilić.
On navodi da bi prodaja ugrozila bezbednost zemlje jer namenska industrija proizvodi oružje za potrebe očuvanja zemlje i stanovništva.
„Zamislite samo šta bi se dogodilo ako jednog dana strani investitori usled nedostatka uposlenosti povuku svoju opremu, napuste fabrike i dovedu nas u beznadežan položaj“, pita se Ilić i objašnjava da su naše fabrike od 2005, kada je tadašnja Vlada donela odluku da one ne idu u privatizaciju, zabeležile uzlaznu krivu, što govori o vitalnosti i o oparavku s obzirom da je za vreme bombardovanja na njih bačeno više od 200 projektila.
Za kratko vreme one su uspele da se oporave i da dođu do nivoa da su danas vrlo konkurentne na svetskom tržištu. Proizvodi ovih fabrika jako su traženi, imaju veoma malu zastupljenost uvoznih komponenti i ostvaruju veoma veliku dobit.
Autor: Jelena Vučićević
Izvor: SPUTNjIK