fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

За лигу спремни

НK Ударник из Заблатја, НK Хрватски драговољац из Загреба и МНK Устаник из Сплита само су неки од хрватских фудбалских клубова чије ознаке јасно алудирају на НДХ, било да је ријеч о шаховници с првим бијелим пољем, слову ‘U’ или њиховој комбинацији

Ако спорт као огледало друштва одражава не само најбоље већ и оно најгоре у њему, нимало не чуди недавна вијест по којој НK Ударник из подравског Заблатја у Општини Леград као своју службену ознаку користи велико слово ‘U’ које неодољиво подсјећа на оно усташко. Посредством службене интернетске странице општине, видјели смо такође да се у грбу клуба, који се иначе такмичи у четвртој жупанијској лиги, унутар тог ушатог ‘U’ налази шаховница с првим бијелим пољем.

Иван Саболић, СДП-ов начелник Општине Леград која суфинансира Ударник, клуб из мјеста од свега двјестотињак становника, најавио је да засад неће прекинути његово финансирање, али ће клубу послати допис којим ће тражити промјену грба. Ако све остане по старом, затражит ће од жупанијског фудбалског савеза да се изјасни може ли се с постојећим грбом Ударник уопште такмичити.

Kад се још мало загребе испод фудбалске површине, свако мало израњају шаховнице с првим бијелим пољем. О томе би понешто могли рећи нпр. и челници мнк Хрватски драговољац из Дугопоља или нк Вињана из Доњих Вињана.

Таква нас вијест, рекосмо, не изненађује, тим више што дотични клуб нипошто није усамљен случај промовисања забрањених усташких симбола, које траје још од 1990-их. Уз шутњу државног апарата, у својим клупским обиљежјима сличне симболе имали су или имају и неки други нижелигашки и малоногометни хрватски клубови.

Спорне инсигније истакнуо је још за рата НK Хрватски драговољац, који је те 1994. одмах постао препознатљив по својим црним дресовима на којима се истицао грб са шаховницом са знаковитим првим бијелим пољем у које је уметнуто срце, док ју је окруживао плетер у облику ушатог ‘U’. Етничку чистоћу клуба у бројним иступима понајвише је истицао његов тадашњи предсједник Стјепан Спајић. ‘Црнца бих узео ако је католичке вјере. Будући да ми не смијемо играти у црним дресовима, било би добро када бисмо барем имали црнога играча’, говорио је Спајић. И још: ‘Ми ћемо увијек бити етнички чист клуб. Док сам ја предсједник, Срби неће играти!’

Сувишно је и споменути да Хрватском ногометном савезу и тадашњој Туђмановој власти обиљежја тог клуба и изјаве њихова челника нису ни најмање сметали. На новим дресовима, лани представљенима јавности, клупски грб незнатно одудара од претходног: слово ‘U’ тек је мало скраћено.

Сјећамо се и случаја НK Имотски, чији су ногометаши 2007. играли у дресовима са словом ‘U’. Наиме, у средини њиховoг бијелог дреса (постојала је и црна верзија) изразито се истицало велико црно ‘U’ унутар којега је био грб с првим бијелим пољем. Заправо, цијели натпис на дресу – ‘gUj’ – био је логотип истоимене грађевинске фирме из Сливна, тадашњег спонзора клуба, (не)вјешто упакован у филоусташку иконографију. Логотип, састављен од скраћеница имена власника фирме, оца и сина Gojka und Jure, требао је ваљда бити духовита досјетка на дресу НK Имотског, која ипак није успјела импресионирати јавност и тадашњи врх ХНС-а, који је клубу наложио уклањање спорног обиљежја.

‘Ми смо одмах поступили према напутку ХНС-а (…). Уклонили смо рекламу са стадиона, логотип с дресова, и сада ће на мајицама наших првотимаца бити исписано само ‘Хрватска’. Надам се да то никоме неће сметати’, казао је тада предсједник НK Имотског Недиљко Толо.

Па ипак, ‘легендарни дрес с контроверзном рекламом на прсима’, како му и даље неки тепају, продаје се на специјализираним аукцијама и интернетским страницама, при чему постиже цијену од неколико стотина куна.

Есдепеов начелник Општине Тисно Иван Kларин забранио је 2015. малоногометном сплитском клубу Устаник гостовање у тамошњој спортској дворани због очите усташке иконографије коју тај клуб има у свом грбу. О томе је службено обавијестио предсједника ХНС-а Давора Шукера. ‘С обзиром на упозорења појединих спортских дјелатника, а и према нашем интерном увиду, МНK Устаник Сплит у својем службеном спортском грбу као и другим обиљежјима клуба величају Независну Државу Хрватску користећи већи дио забрањене иконографије, што је супротно позитивним правним прописима Републике Хрватске’, написао је тада Kларин.

И док је ХНС у случају Имотског позитивно реагирао, сада је, на челу са Шукером, заказао, упркос томе што су се на Фејсбук-страници Устаника могле видјети и ликовне обраде фигура познатих усташа, попут Јуре Францетића. И сплитска је полиција, у координацији с Државним одвјетништвом, закључила да у том случају нису утврђена обиљежја казненог дјела ни прекршаја.

Иначе, о том клубу као службеном пројекту проусташке Хрватске чисте странке права писало се још 2013. године, као и о његову предсједнику Луки Подругу, политичком секретару ХЧСП-а и сплитском вијећнику који је упамћен по преузимању одговорности за клесање усташког поздрава ‘За дом спремни’ на споменик ИX. бојни ХОС-а названој по злочинцу Рафаелу Бобану.

Ваља казати да је Kларинова забрана још на снази, тако да МНK Језера умјесто у Тисном, Устаник угошћавају у спортској дворани у Трибуњу. ‘Једноставно смо разочарани понашањем Kларина, који и даље не дозвољава да се игра у Тисном непотребно политизирајући клуб. Знак Устаника је уредно регистриран у Уреду државне управе…’, казао је 2016. секретар клуба Зоран Буздовачић.

Дакле, изгледа да се спорне клупске ознаке могу регистрировати без особитих проблема, што и не чуди у земљи свеприсутног повијесног ревизионизма, којему алиби даје и Владино Вијеће за суочавање с посљедицама владавине недемократских режима које је донијело препоруку да се усташки поздрав ‘За дом спремни’ изнимно може користити, примјерице при комеморирању погинулих ХОС-оваца. Довољно је загрепсти још мало испод ногометне површине па да се види да свако мало израњају шаховнице с првим бијелим пољем. О томе би понешто могли рећи примјерице и челници МНK Хрватски драговољац из Дугопоља или НK Вињана из Доњих Вињана у Имотској крајини…

Аутор: ДРАГАН ГРОЗДАНИЋ

Извор: ПОРТАЛ НОВОСТИ

ПОКОЉ - Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.
ПОКОЉ – Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: