Конференција о регионалном стамбеном програму збрињавања прогнаних из хрватске и бих током ратова од 1991. до 1995.
Кров над главом у Србији, ове године, добиће 2.000 породица прогнаних из Хрватске и БиХ у ратовима од 1991. до 1995. године. У нове домове уселиће се захваљујући Регионалном стамбеном програму збрињавања, који се заједнички спроводи у Хрватској, БиХ, Црној Гори и Србији и циљ му је да до 2020. збрине највећи број избеглица које су у рату остале без својих кућа а и даље нису решиле стамбене проблеме.
Новац за изградњу кућа и станова, куповину сеоских домаћинстава, монтажних кућа и пакета грађевинског материјала обезбеђен је на Међународној донаторској конференцији 2011. године, а највећи појединачни донатор је Европска унија, са 230 милиона евра. Следе САД са 15 милиона, Немачка са шест, Норвешка са пет и по, Швајцарска и Италија са по пет… На тродневној конференцији у Новом Саду, посвећеној резултатима програма, речено је да је, кроз 22 пројекта, до сада у четири земље одобрено 155 милиона евра. Од тога је Србији припало 87 милиона евра бесповратних средстава. У Србији је до сада обезбеђено 5.200 стамбених решења.
– Ушли смо у веома значајну фазу пројекта, јер сваког дана од 10 до 12 породица добије кров над главом – рекао је Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције. – Очекујемо два нова потпројекта, са неколико додатних десетина милиона евра, што би омогућило да још више људи буде збринуто. Поред 4.000 породица чије потребе за стамбеним збрињавањем су раније потврђене, почетком ове године установили смо додатних 8.000 угрожених породица које испуњавају све услове да добију дом.
Цуцић је најавио да ће ове године бити изграђени станови у Сремској Митровици, Новом Саду и у још 27 општина и градова, док сеоска домаћинства купују на територији више од стотину локалних самоуправа.
ОВЧА И КАМЕНДИН
Кроз Регионални пројекат стамбеног збрињавања до јануара ове године у Србији је додељено 406 сеоских и 64 монтажне куће, као и 282 пакета грађевинског материјала. Велики стамбени комплекси изграђени су у насељима Овча и Камендин у Београду, а следи градња 120 станова у Крушевцу, Параћину, Сремској Митровици, Прокупљу и Вршцу.
Аутор: И. МИЋЕВИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Избјеглице из БиХ и Хрватске могу да се пријаве за станове у …
Исповест избеглице из Хрватске: После бекства са огњишта, као …
Гдје су и како живе српске избјеглице? | Јадовно 1941.
Краjишници у Крњачи: Ране дубоке, нада jедва тиња – Jadovno …