Београд — Министарка правде Србиjе Снежана Маловић jе образлажући споразум о одбрани са Хрватском рекла да се отвара могућност заjедничких воjних вежби.
Сарадња Србиjе и Хрватске у области одбране jе релативно интензивна и има простора за унапређење, навела jе министарка правде образлажући оваj споразум пред посланицима Скупштине Србиjе, и истакла да jе у порасту броj активности у области воjне сарадње.
Србиjа и Хрватска, како jе навела Снежана Маловић, размењуjу искуства о међународним мисиjама, трансформациjи система одбране и сарађуjу у области телекомуникациjа.
„Споразум отвара могућност одржавања заjедничких воjних вежби“, рекла jе Снежана Маловић.
Она jе додала да би споразуми о сарадњи Србиjе у области одбране са Хрватском, Мађарском и Нигериjом требало да унапреде сарадњу с тим земљама.
Министарка правде jе у скупштини образлагала и споразум о правноj помоћи са Словениjом.
Она jе рекла да би споразуми Србиjе и Словениjе о изручењу и правноj помоћи требало да унапреде борбу против криминала и омогуће ефикасниjе процесуирање наjтежих кривичних дела, попут организованог криминала.
„Уговор са Словениjом и слични уговори у региону посебно ће омогућити сарадњу у откривању, гоњењу и кажњавању починилаца наjтежих кривичних дела, као што су дела организованог криминала“, рекла jе Снежана Маловић на седници Скупштине Србиjе образлажући предложене споразуме.
Министарка правде jе навела да споразум Србиjе и Словениjе о изручењу детаљно регулише форме изручења окривљених и осуђених, што ће створити обавезниjе облике сарадње две земље.
Она jе навела случаj Драгана Паравиње, окривљеног у Хрватскоj за тешко убиство, а поступци против њега се воде и у БиХ, док jе Србиjа тражила изручење Паравиње.
„Такви случаjеви указуjу на неопходност склапања уговора о изручењу са Словениjом и другим земљама, jер само тако даjемо шансу сарадњи правосудних органа и спречавамо могућност да починиоци избегаваjу кривично гоњење“, рекла jе Снежана Маловић.
Питања опозициjе
Седницу иначе боjкотуjе већина посланика опозициjе, осим посланика Српске радикалне странке, захтеваjући расправу о Косову.
Посланици СРС затражили су данас од Владе Србиjе да саопшти шта чини како се не би поновио сценарио од 27. септембра, када се догодио инцидент на прелазу Јариње, а Д С С пита да ли ће наредни избори бити одржани и на Косову.
Опозициjа jе, изузев СРС, претходних дана боjкотовала рад у скупштинскоj Сали, незадовољна што се у њоj расправља о законима коjи су на дневном реду текуће седнице, а не о ситуациjи на северу Косова и Метохиjе.
Право према Пословнику да од представника власти затраже одређене информациjе, што могу на почетку радног дана уторком и четвртком, данас су од опозиционих посланика искористили само СРС и ДСС.
Радикали су премиjера Мирка Цветковића и министра одбране Драгана Шутановца питали шта чине како би у будућности спречили сценарио од 27. септембра.
Посланици СРС су од Владе Србиjе затражили да откаже споразум са САД, коjи jе потписан 2006. године, а коjи, како тврде, воjсци те државе омогућава слободно кретање по териториjи Србиjе.
Они су мишљења да Влада Србиjе тим споразумом пружа “логистичку подршку” воjсци САД и НАТО, те jе упитали када ће отказати таj споразум.
ДСС jе окривила Владу Србиjе за тешко стање на Косову и Метохиjи, називаjући њену политику “погубном”.
Они су од Владе Србиjе затражили информациjу да ли ће парламентарни избори и избори за jединице локалне самопураве, када буду расписани, бити одржани и на Косову и Метохиjи, наводећи да ће након тог одговора “коначно” бити познато да ли jе влада на путу “пузећег признања” независности Косова и Метохиjе.
Посланик коалициjе Албанаца прешевске долине Риза Халими затражио jе од ресорног министарства информациjу да ли jе предузело мере ради спречавања активности коjима се врши пренамена пословних садржаjа у Дому здравља у Прешеву, како би било изграђено ванболничко породилиште, наводећи да то може да угрози постоjећу примарну здравствену заштиту у тоj институциjи.
Извор: b92.net