fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Vladika Hrizostom osveštao crkvu u Spomen-kompleksu Čardak

Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom osveštao je danas crkvu Svetog apostola Tome u sklopu Spomen-kompleksa Čardak kod Dervente, gdje su pripadnici Hrvatske vojske i paravojnih hrvatsko-muslimanskih jedinica 1992. godine ubili 37 mještana srpske nacionalnosti.

Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom.
Derventa – vladika Hrizostom Foto: SRNA

Vladika Hrizostom je naglasio da su mještani bili mučenici i da je to mjesto stradalništva.

„Nisu oni stradali slučajno, nisu slučajno žrtve. Oni su stradali zbog imena Isusa Hrista kojeg su nosili u sebi i na sebi“, rekao je vladika Hrizostom u besjedi nakon što je osveštao crkvu i služio parastos za stradale mještane Čardaka.

On je zahvalio svima koji su pomogli izgradnju Spomen-kompleksa „Čardak“.

Predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika opštine Derventa Drago Knežević rekao je da se na ovom mjestu nalazila masovna grobnica srpskih civila koji su stradali od zločinaca 1992. godine.

„Tu smo u decembru 1992. godine pronašli 19 tijela ubijenih Srba iz naselja Čardak. Jedan broj mještana ubijen je na kućnom pragu, a drugi u logorima formiranim za Srbe“, podsjetio je Knežević.

On je izrazio razočaranje, jer je mali broj zločinaca kažnjen, te napomenuo da je posljednja kazna izrečena Almazu Neziroviću u trajanju dvije godine.

„To je bruka i sramota. On je počinio velike zločine, mučio je mnoge Srbe u logoru. U toku je suđenje Azri Bašić koja je zaklala Blagoju Đuraša, ali ne vjerujemo da će dobiti odgovarajuću kaznu“, istakao je Knežević.

On je zahvalio lokalnoj zajednici, predvođenoj načelnikom opštine Miloradom Simićem, i jednom broju privrednika za pomoć u izgradnji Spomen-kompleksa.

Načelnik opštine Derventa Milorad Simić rekao je da je poslije 25 godina izgrađen spomen-kompleks za koji vjeruje da će vremenom prerasti u svetište i mjesto okupljanja.

„Ima li ljudi koji se stide zločina i grize li ih savjest“, upitao je načelnik Simić.

Nakon što je osvještana crkva i služen parastos za ubijene srpske civile, položeni su vijenci.

Vijence i cvijeće položile su porodice ubijenih mještana Čardaka, delegacija Boračke organizacije Republike Srpske, boračkih organizacija Derventa i Brod, pripadnici Trećeg /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, Udruženje ratnih zarobljenika, delegacija Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i civila, Udruženje ratnih vojnih invalida „1991-1995“, loklane vlasti, te predstavnici Mjesne zajednice Čardak i političkih partija.

Za kuma crkve Svetog apostola Tome izabrani su Dalibor i Tanja Đekić.

Obilježavanje sjećanja na stradanje mještana Čardaka organizovali su opština Derventa, Srpska pravoslavna crkva i opštinsko Udruženje ratnih zarobljenika.

U okviru Spomen-kompleksa „Čardak“, koji je izgrađen pored magistralnog puta Derventa-Doboj, nalaze se spomen-ploča i spomenik, kao i novoosveštana crkva.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Obilježeno 23 godine od stradanja Srba u naselju Čardak

Osveštani temelji crkve i krst u Spomen-kompleksu „Čardak …

SPOMENIK ZA 46 UBIJENIH SRBA NA VASKRS 1992. | Jadovno …

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: