fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Влада Јовановић, једини живи логораш из околине Ниша, Одржао потресно предавање у ОШ „Бубањски хероји“ у Нишу

У ОШ „Бубањски хероји“ из Ниша одржано је другу годину за редом потресно предавање чика Владе Јовановића (председник Удружења заточеника и њихових потомак), јединог живог логораша из Јужне Србије који је преживео старахоте логора Црвени крст, Бањица и злогласног логора Матхаузен.

Предавање чика Владе Јовановића
Предавање чика Владе Јовановића

Предавање (несвакидашњи час историје) организовао је професор историје Ђорђе Бојанић.

Логор Црвени Крст је јединствен  по покушају масовног бекства 105 затвореника, 12. фебруара 1942. – каже Јовановић, који је, две године касније, и сам доживео логорашку судбину, заробљен је био без икаквог разлога… те из Ниша био депортован на Бањицу па у злогласни логор Маутхаузен.

Сећам се како су ти мученици, промрзли, рањени, гладни и поцепани, бежали по селима, а једна мања група дошла је и у моје село, Кравље. Нажалост, много је голоруких остало на бодљикавој жици, а због 11 погинулих Немаца за одмазду је стрељано 1.100 људи, каже чика Влада Јовановић.

Маутхаузен-Гусен, који се налази око 20 километара од Линца у Аустрији. Био је класификован као логор 3. реда, што је значило да је имао најбруталније могуће услове притвора, а у њему је настрадало на хиљаде Срба током Првог и Другог светског рата.

На Војном гробљу у Маутхаузену поред жртава из Другог светског рата углавном има жртава из Првог светског рата, од 9.200 сахрањено 8.000 је Срба. Наш народ је положио велике жртве у свим ратовима и то не сме да се заборави, каже проф.историје Ђорђе Бојанић.

Чика Влада је био заробљен 1944.год у селу Кравље и одведен у логору ЦРВЕНИ КРСТ где је провео 22 дана, затим је депортован у логор на Бањици, где је био у заробљеништво  33 дана а одмах затим пребачен је у логор Матхаузен (Аустрија) и на крају у логор Гузен. У логорима је провео око 8 месеци. Био је близу гасне коморе… али је срећом преживео.

Чика Влада не мрзи оне који су га мучили, али каже да их не разуме.

У Србију по ослобађању логора вратио се са 40 килограма, нису га могли препознати ни они који су га најбоље познавали, није га препознао ни рођени отац.

Основач је Друштва преживелих нишких логораша. Чика Влада данас има 94 године.

На крају предавања које је трајало више од једног школског часа, Чика Влада је добио огроман аплауз присутних.

Занимљив је био и део када је чика Влада причао ученицима о СТЕПЕНИЦАМА СМРТИ у логору Матхаузен.

Логор Матхаузен је био смештен у близини каменолома, где смо ми затвореници сваки дан радили и носили тешке блокове уз степенице.

Чувари су се  забављали терајући нас јадне и изгладнеле  да се тркамо уз степенице или да трчимо низ степенице, таква игра је свакодневно односила животе затвореника, каже чика Влада.

Пошто није било места због препуне учионице ђака, ученици су тражили да чика Влада са њима изађе напоље ради заједничке фотографије, на шта је он радо и пристао… али јавни час се наставио и у школском дворишту.

Свака част и ђацима који су препознали његов значај.

Ђорђе Бојанић, проф. Историје

  1. март 2017.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: