Dr Vladan Đorđević bio je jedan od gimnastičara koji su delovali u družini Stevana Todorovića. Studirajući 1863-1869. medicinu u Beču uvideo je koliko je doprineo Nemačkoj Janov pokret telesnog vežbanja (Turneri). Po povratku sa medicinskih studija dobio je dužnost načelnika Sanitetskog odeljenja. Smatrao je da treba i u Srbiji otpočeti sa sistematskim telesnim vežbanjem. Predložio je ministru Milutinu Garašaninu da se organizuje gimnastičko društvo. Pripremajući osnivanje gimnastičkog društva u Beogradu, uputio je pisma učiteljima gimnastike Stevanu Todoroviću, Ljubomiru Iliću i Ferdu Mihokoviću sa pitanjem dali su spremni da dobrovoljno rade u društvu ako bude osnovano. Posle pristanka, sazvao je 20. 12. 1881. zbor uglednih građana u sali „Srpske krune“ kod Kalemegdana. Zbor je održan pod predsedništvom Stevana Todorovića, a u prvom redu sedele su jedan kraj drugog vođe liberala, naprednjaka i radikala : Radivoj Milojković, Milutin Garašanin i Nikola Pašić (1). Na narednom zboru održanom na istom mestu 26.12.1881. usvojena su pravila (Uredba) Beogradskog društva za gimnastiku i borenje. Po pravilima društvo se staralo da radi na razvitku i unapređivanju telesne snage i zdravlja svojih članova; da osniva nova društva koja bi pored gimnastike širila svest narodne zajednice; da obrati pažnju na narodne igre uvodeći ih u svoje vežbe; i da o svom trošku sprema učitelje gimnastike (2). Na skupštini održanoj 3.1.1882. izabrana je uprava društva. U upravu su izabrani Stevan Todorović, osnivač družine za gimnastiku iz 1857. i Laza Kostić, jedan od osnivača Sokolskog društva u Novom Sadu 1874. Redovna vežbanja počela su 17.1.1882. u suterenu zgrade Crvenog krsta. Od gimnastičkih sprava društvo je koristilo vratilo, razboj, konja, jarca, konopac za penjanje, nekoliko đuladi za vežbanje i desetak palica. Kod Delijske česme jula 1882. društvo je priredilo Javni čas mačevanja. Dr Vladan Đorđević i društvo priređivali su akademije i koncerte u Narodnom pozorištu. Glasnik društva bio je list „Narodno zdravlje“. Iste 1882. osnovano je Šabačko društvo za gimnastiku i borenje a potom osnovana su društva u Smederevu (1885), Zaječaru (1890) i Kragujevcu.
Na predlog Vojislava Rašića Beogradsko društvo za gimnastiku i borenje na skupštini održanoj 7.aprila 1891. prihvatilo je sveslovensku sokolsku ideju i promenilo naziv u Beogradsko gimnastičko društvo „Soko“. Deo članstva na čelu sa advokatom Jovanom Stojanovićem istupio je iz društva i 22. novembra 1892. osnovao Građansko gimnastičko društvo „Dušan Silni“. Društvo je smatralo da nastavlja tradicije Beogradskog društva za gimnastiku i borenje i radilo je po njegovim načelima. Po pravilima društvu je bio cilj da neguje i razvija viteštvo, među svojim članovima i u narodu srpskom : osnivanjem društvene vežbaonice; priređivanjem javnih predavanja o korisnom uticaju viteštva na zdravlje, snagu, duh i telo čovekovo; izdavanjem svoga lista i stupanjem u vezu sa drugim društvima, koja postoje u ovim i drugim državama (3). Promenili su naziv 1907. u Viteško društvo „Dušan Silni“. Izabrali su naziv viteško zato što su želeli da u imenu Društva bude naglašena njihova povezanost sa tradicijom srpskih vitezova. Dušanovci su 22. marta 1892. odlučili da odrede poverenike za upis u članstvo u svim krajevima Beograda. Opšte vežbanje članova počelo je 11. maja 1892. Dušanovci su 1894. održali viteški Javni čas u Aranđelovcu, Velikom Gradištu i Obrenovcu. Dušanovačka društva (zajednice) osnivana su širom Srbije : 1894. u Kragujevcu; 1895. u Smederevskoj Palanci i Vranju; 1896. u Knjaževcu; 1897. u Pirotu, Leskovcu, Požarevcu, Aranđelovcu, Negotinu, Zaječaru, Kruševcu, Paraćinu, Jagodini i Nišu (4).
Osnivanje gimnastičko-trezvenjačkih društava bio je novi vid zajedničkog rada pregalaca i omladine u borbi za ujedinjenje srpskog naroda. Izvan Kraljevine Srbije osnovana su društva u Pitsburgu (SAD); u Mostaru 1903. (pod imenom Obilić); u Sarajevu 1906, a 1907. u Dubrovniku, Bihaću, Brodu na Savi i Banjaluci. Nadalje, 1909. u Skoplju, Kumanovu, Čikagu ( rvačko društvo) i Prizrenu; 1910. u Kotoru, Kosovskoj Mitrovici, Tetovu, Bijeljini (pod imenom Obilić) i Prištini i 1912. u Podgorici. Pododbor Srpskog prosvetnog i kulturnog društva „Prosvjeta” u Mostaru, čiji je predsednik bio Aleksa Šantić, osnovao je 1903. Srpsko gimnastičko društvo Obilić. Da bi podstakao osnivanje novih društava Obilić je izvodio vežbe i u drugim gradovima (Sarajevo,Čapljina). Posle posete Obilića 1906. Sarajevu, grupa srpskih pregalaca u Sarajevu okupljena oko Prosvjete i lista “Srpska riječ” osnovala je Srpsko gimnastičko društvo “Dušan Silni”(5). Pregaoci okupljeni oko Srpske Zore osnovali su 1907. Srpsko gimnastičko društvo „Dušan Silni” u Dubrovniku. Na čelu dubrovačkog Dušana Silnog bio je Mate Gracić, vlasnik Srpske štamparije u Dubrovniku. Dušan Silni okupio je preko 100 članova. U početku društvene prostorije i vežbaonica bile su smeštene u zgradama starešine Gracića na Pilama. Shvatanje javnosti da je Dušan Silni akrobatsko društvo ometalo je jačanje društva. Da bi podstakli osnivanje novih društava dušanovci iz Dubrovnika su sa svojom muzikom 26. juna 1910. priredili izlet brodom u Cavtat i Boku Kotorsku. Kad su dušanovci stigli u Kotor na obali su ih dočekala sva kotorska društva i masa građana iz čitave Boke. Doček je bio srdačan i bratski. Dušanovce je pozdravio dr. Božo Vukotić, a gospođica Danica Petrović Njegoš predala je kitu cveća predsedniku dušanovaca. Toga dana održana je javna vježba, kao i koncert pred kafanom Dojmi. Dr. Božo Vukotić se zahvalio braći iz Dubrovnika na šta mu je odgovorio Kristo Dominković vatrenim govorom. Posle izleta osnovana su nova društva u Kotoru, Herceg-Novom i Đenovićima. Povodom osnivanja Srpskog sokola Herceg Novi list „Srpski Soko“ doneo je članak u kome se kaže : „Ovdašnja se srpska omladina već odavna spremala da osnuje Srpski Soko, da ne budemo postidni pred svojom braćom. No u ovoj općoj apatiji našoj na Srpskom Primorju ne mogasmo ostvariti svoju zamisao. Ali nam nedavno dođe u pohode „Dušan Silni“ iz pitomog Dubrovnika, prodrma nas iz drijemeža i sada je Srpski Soko kod nas svršena stvar. Odziv je lijep, i spremamo se na posao. Naručili smo i sprave i onda ćemo naprijed sa snagom sokolskom. Zdravo!“(6) U Podgorici je 12.2.1912. osnovano Sokolsko društvo „Dušan Silni”. Po Statutu društvo je radilo na telesnom, umnom i moralnom vaspitanju svojih članova u narodnom duhu. Takođe je preko gimnastike i viteških igara radilo na očuvanju u mladih Crnogoraca viteškog duha njihovih junačkih predaka. Vežbalo je 120 članova Dušanovih Sokolova (7).
Sedište Saveza viteških društava „Dušan Silni“ bilo je u Beogradu. Vrhovni organ saveza bila je Savezna uprava na čelu sa predsednikom. Prvi predsednik saveza bio je Boško Nikolić do 1894, drugi Dragutin Nastić do 1895, Tasa Bogdanović do 1898. i poslednji predsednik Đeneralštabni potpukovnik Milutin Mišković (8). Na čelu uprave dušanovačkih društava bili su istaknuti nacionalni pregaoci – Jevrem A. Ilić, rektor Bogoslovije i jedan od utemeljivača Društva „Sveti Sava” u Beogradu; Rajko Karaklajić, učitelj gimnastike u Staroj Srbiji i Makedoniji; Mate Gracić, vlasnik Srpske štamparije u Dubrovniku; Todor Bosnić, trgovac u Bihaću; ….. . Sekretar Savezne uprave bio je Stevan Matijašić. Istaknuti dušanovci bili su Atanasije Tasa Popović, profesor veronauke i Dobroslav Knez Milojković, šef državne hemijske laboratorije, potpredsednik Savezne uprave i predsednik beogradskog “Dušana Silnog”. Milutin Mišković je kao đak stupio u Beogradsko društvo za gimnastiku i borenje. Posle 10 godina vežbanja u beogradskom društvu nastavio je u Dušanu Silnom. Za predsednika Savezne uprave jednoglasno je izabran 1902. Radio je na osnivanju srpskih gimnastičkih društava izvan Srbije. Trudio se da uspostavi kontakte sa slovenskim sokolskim društvima i predvodio je dušanovce na I hrvatskom svesokolskom sletu 1906. u Zagrebu. Zalaganjem Milutina Miškovića ministar Andra Nikolić izdao je dekret o osnivanju Državne gimnastičke škole 1907. Članovi Upravnog odbora škole iz Dušana Silnog bili su Milutin Mišković i Atanasije Popović, profesor Treće beogradske gimnazije. Odbor je izradio Pravila gimnastičke škole, Nastavni plan i program, Pravila o ocenjivanju učenika, raspored časova i obavio sve druge organizacione pripreme. Prvi kurs sa 20 polaznika počeo je 1.5.1908. (9).
Viteško vaspitanje bilo je telesno, moralno i narodnosno vaspitanje.Dušanovci su zastupali gledište da gimnastičke vežbe treba da budu u našem narodnom duhu. U tom duhu Atanasije M. Popović u svome pismu “Srpskom Vitezu” od 11.7.1909. piše : „Mi već imamo samobitne i samonikle poglede na telesna vežbanja, koji odgovaraju pojmovima i duhu našeg naroda. … u našem radu znatan deo telesnih vežbanja ili nastavno gradivo uzimati iz bogate riznice našeg u istinu viteškog naroda. Samo takva vežbanja koja su opšta svojina naroda pri zajedničkom radu dovode do oduševljenja i ispunjavaju i staro i mlado duhom zajednice i ljubavlju ka Otadžbini”(10).Geslo dušanovaca bilo je „Vežbaj mišicu i oko za dobro Otadžbine”, slava Sv. Arhanđel a pozdrav Zdravo Silni. Član društva Dušan Silni iz Dubrovnika Jovan L. Perović spevao je pesmu Dušanovka a muziku za pesmu (marš) komponovao je Ivan vitez Čižek, kapelnik srpske muzike u Dubrovniku (11).
Svečano dušanovačko odelo sastojalo se od zelenog koporana, crvenih čakšira, dušanovki sa perjanicom i čizama. Tu uniformu prihvatilo je kao svoju gimnastičko društvo Obilić iz Mostara.
U Sabornoj crkvi u Beogradu 12.juna 1897. osveštena je zastava Dušana Silnog. Osvećenje zastave obavio je Mitropolit Mihajlo uz prisustvo kralja Aleksandra Obrenovića, kraljice majke Natalije i članova vlade. Bila su prisutna izaslanstva iz Hrvatske, Rusije, Češke, Bugarske, Dalmacije i Srbi iz Vojvodine. Hrvatski sokoli srdačno su dočekani na stanici hrvatskom himnom, posle čega su odvedeni u hotel “Imperijal”. Sokoli su stajali uz ikonostas naspram kralja. U svečanosti su učestvovali dušanovci iz cele Srbije. Svečana povorka dušanovaca i sokola kretala se uz pratnju vojne muzike, praćena burnim pozdravima građana od Slavije, ulicom Kralja Milana preko Terazija ka Sabornoj crkvi i Gornjem gradu. Na čelu povorke dugačke dva kilometra nošena je skupocena zastava Dušana Silnog i zastave slovenskih sokolskih saveza. Posle osvećenja zastave na Kalemegdanu (Gornji grad), održana je Javna vežba i utakmica između dušanovaca i hrvatskih sokola, kojoj su prisustvovali kralj, kraljica, članovi vlade i Mitropolit (12). U središnjem kružnom delu zastave bila je konjanička figura cara Dušana sa mačem u ruci.Umetnički vez na zastavi izradile su ručno članice Beogradskog ženskog društva. Uz koplje zastave bio je privezan darovani temnjak sa natpisom „Aleksandar I Dušanu Silnom 1897” (13). Povodom osvećenja zastave zaslužnim ličnostima dodeljena je medalja – Spomenica Dušana Silnog (14).U 1897. dodeljivana je medalja Najboljem vitezu na utakmicama društava „Dušan Silni”(15).
Društva su bila podeljena na klubove : predvodnički, borački ( mačevanje), gimnastički, veslački, rvačko-atletski, jahački, streljački, klizački, velosipedski (biciklistički), tamburaško-pevački i devojački. Kod nekih društava postojali su tamburaški zborovi. Broj klubova zavisio je od mogućnosti društava i prilika u kojima su se društva nalazila. Kruševačko Viteško Društvo “Dušan Silni” bilo je podeljeno u klubove : gimnastički, velosipedski, jahački i ženska grupa. Pitomci Vojne Akademije i niži oficiri bili su članovi sekcije za borenje (mačevanje) Dušana Silnog u Beogradu. Na njihovu inicijativu Viteško društvo”Dušan Silni” ustanovilo je Znak mačevalačkog oficirskog kluba “Dušan Silni”. Po svojoj formi znak je podražavao znak Vojne Akademije. Znak su sa ponosom nosili mladi oficiri na oficirskom mundiru sa ostalim oficijelnim dekoracijama (16).
Zbog ukidanja nastave vojnog vežbanja i gimnastike u školama krajem juna 1890. (17), rad gimnastičkih društava bio je utoliko značajniji. Uz odobrenje vlasti, dušanovci su vršili obučavanje nastavnika gimnastike, ispitivanje kandidata i izdavanje Povelja o položenim ispitima. U ispitnom odboru bili su prisutni izaslanici Ministarstva vojnog i Prosvete. Prvi ispiti održani su 1897. (18). Telesno vaspitanje u društvima vodili su predvodnici. Dušanovački predvodnici bili su Milutin Krnjajić, Natalija Ristić, Leso Kurtović … . Natalija Ristić rođena u Kragujevcu 1880, stupila je 1895. u viteško društvo Dušan Silni. Nakon dve godine rada postala je pomoćnica učitelju za žensku decu profesoru Tasi Popoviću, koji je zasnovao Prvo kolo ženskih i sa njima počeo priređivati javne časove. Svojim primerom doprinela je da roditelji puste devojke da vežbaju gimnastiku. Položila je ispit za učiteljicu gimnastike 25.septembra 1900. pred Ispitnim odborom Dušana Silnog. Radila je kao nastavnica za telesno vaspitanje u Višoj ženskoj školi u Beogradu (19). Milutin Krnjajić rođen je 1877. u Jasenovcu. Stupio je u austrijsku vojsku i posle završenog gimnastičkog kursa u Bečkom Novom Mestu 1902. proizveden za vojnog učitelja borenja, gimnastike, igara i sportova. Krnjajić je napustio austrijsku vojsku i koncem 1905. prešao u Beograd. Postavljen je 1906. za nastavnika gimnastike u I beogradskoj gimnaziji. Bio je član „Ispitne komisije za polaganje učiteljskih ispita iz igara i sportova”. Sem u gimnaziji radio je u Beogradskom Dušanu Silnom kao predsednik i učitelj Boračkog odseka. Od Dušana Silnog na Velikom javnom času u Beogradu 14 maja 1906. odlikovan je Diplomom i Zlatnom medaljom I reda. Otvorio je 1909. Privatnu školu za borenje, gimnastiku i igre. Poginuo je u Prvom svetskom ratu kao kapetan na čelu svoje čete(20). Leso Kurtović je kao društveni vođa vodio gimnastička vežbanja u Dušanu Silnom u Dubrovniku.
U Valjevu je od 1906. dušanovačko društvo priređivalo „pešačke trke” svake godine. Među učesnicima trka u Valjevu 1906. bio je kapetan Svetomir Đukić, osnivač Srpskog olimpijskog kluba i predstavnik Srbije u Olimpijskom komitetu (MOK). Dragutin Tomašević, član „Dušana Silnog”, naš prvi maratonac učestvovao je na Olimpijskim igrama u Stokholmu 1912. (21).
Najveće dušanovačko društvo (oko 1.000 članova 1907.) bilo je u Beogradu. Problem vežbaonice Beogradski “Dušan Silni” rešio je 1907, kad su odlukom Ministarstva Prosvete dobili dozvolu da u dvorani osnovne škole kod Saborne crkve vežbaju, tako da je škola postala njihova gimnastička sala, a dušanovački učitelji gimnastike nastavnici učenicima škole (22). Uprava beogradskih dušanovaca dobila je od Saborne crkve i neke njene prostorije za vežbaonicu. U njoj su vežbali polaznici Gimnastičke škole u Beogradu (1908), za čije potrebe je dušanovačka uprava nabavila nove gimnastičke sprave iz Nemačke (23). Beogradski „Dušan Silni” priredio je 15.marta 1908. u dvorani kod Kolarca u Beogradu viteški javan čas uz učešće svih svojih klubova i pevačke družine „Stanković”. Na javnom času bio je knežević Pavle Karađorđević i ministar vojni đeneral R. Putnik (24). Dušanovci su u svom društvenom domu kod Saborne crkve držali puške. U streljačkom klubu 1907. vežbalo je 110 članova. Prvi pokušaj napada na Beograd u Prvom svetskom ratu odbili su članovi gimnastičkog društva „Dušan Silni” zajedno sa četnicima iz Tankosićevog odreda, finansima, žandarmima i jednom četom 18 pešadijskog puka (25). Prema svedočanstvu jednog žandarmerijskog oficira, dobrovoljci iz redova građana digli su pokolebani duh žandarma i ostalih branilaca. Četvrtog dana po izbijanju rata 18 puk smenio je četnike i dobrovoljce-građane (26). Za vreme okupacije zgradu društva Dušan Silni koristili su austrijski gimnastičari (16 Čeha, 11 Nemaca i jedan Italijan).
Austro-Ugarska je 14.septembra 1908. anektirala Bosnu i Hercegovinu. Tokom aneksione krize formirana je Legija Silnog od dušanovaca (27). Nemoć Srbije uputila je dušanovce i sokole na zajednički rad u pripremanju borbe za oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda. U sali Beogradske čitaonice 21.2.1909. osnovan je Savez srpskih vitezova. Okupio je Srpski mač, Prvo srpsko velosipedsko društvo i Soko iz Dunavske župe. Savez je izdavao časopis Srpski vitez (urednik dr Vojislav Rašić) i Vitešku biblioteku (urednik Atanasije Popović). Geslo časopisa bilo je Istinom, perom i delom – za narod dušom i telom ! Predsednik saveza bio je Milutin Mišković, pomoćnik komandanta šumadijske divizijske oblasti, predsednik Beogradskog Sokola i počasni predsednik Dušana Silnog. Potpredsednici saveza bili su Andra Nikolić, predsednik društva „Srpski mač” i dr. Đorđe Nešić, član Državnog saveta. Dr. Vojislav Rašić bio je sekretar. Savez je 1909. organizovao viteške izlete u Niš i Kragujevac. Na proslavi Sinđelićeve stogodišnjice 19 maja 1909. učestvovala su sva viteška društva. U spomen dana srpskog despota Stevana Štijanovića Savez srpskih vitezova priredio je 4.oktobra 1909. Drugi viteški izlet u Kragujevac. Članovi „Srpskog mača“ učestvovali su na sletu Srpskog sokola u manastiru Ravanica, kao i Sveslovenskom sletu u Pragu (28).
Sedišta svih sastanaka srpskih rodoljuba u Skoplju bile su Srpska mitropolija, Konzulat, Muška gimnazija i osnovne škole. Zadojena nacionalnim duhom, oduševljena za svako rodoljubivo pregnuće, skopljanska omladina okupljala se u gimnaziji i učiteljskoj školi. Pritisak turske vlasti naterao je omladince da zbiju redove. U ovakvim prilikama prvo se javlja ideja o osnivanju pevačkog društva. Tako je osnovano krajem 1907 godine pevačko društvo „Vardar”. Omladina i nacionalni borci iz Skoplja prelazili su u Srbiju, sastajali se sa vodeđim ličnostima i pripremali rad na oslobođenju. U Srbiji su se upoznali sa radom Saveza viteških društava „Dušan Silni“. U Skoplju je gimnastika bila novost. Vraćajući se u svoj kraj osnovali su 1909. dušanovačko društvo u Skoplju. Novembra 1909. došao je za nastavnika gimnazije u Skoplju Rajko Karaklajić, koji se odmah stavlja na čelo društva. Otpočeo je redovan i intenzivan rad Silnog. Vežbalo se u zgradi osnovne škole „Metoh” na Seravi, gde je već bilo smešteno pevačko društvo „Vardar”. Društvo je 1910. bilo zabranjeno. I pored zabrane krišom se i dalje radilo i često prelazilo iz Metoha u gimnaziju i opet u Metoh. U Silnom članovi su smatrali i govorili da su oni vojska koja će izvršiti oslobođenje. Na manastirskim slavama uvek su bili na okupu i vežbali. Duh i moral vežbača bio je visok, a disciplina i požrtvovanje razvijeno do krajnjih granica. Pored Karaklajića, izrazita ličnost oko koje se okupljala omladina, bio je starešina profesor Gliša Elezović. On je vrlo često držao predavanja u vežbaonici i podsticao rodoljubivi duh kod omladine. Društvo je 1910 i 1911. brojalo preko 100 članova pa su se vežbe morale držati u dve grupe. Po preporuci ondašnjih učitelja članovi su nabavljali knjige Književne zadruge, pa pošto pročitaju poklanjali su ih vežbaonici. Na ovaj način za godinu dana stvorena je knjižnica od 100 knjiga. Pored knjiga redovno je čitan list „Vardar” koji je izlazio u Skoplju. Rajko Karaklajić osnovao je dušanovačka društva u Prizrenu, Prištini, Uroševcu, Kumanovu … (29). Silni je 1909. osnovan u Kumanovu i Prizrenu, a 1910. u Kosovskoj Mitrovici, Tetovu i Prištini. U oblastima pod turskom vlašću (Makedonija, Kosovo i Metohija) do 1912. bio je zabranjen naziv Dušan, pa su društva nazivana „Silni”, a svečano odelo bilo je odora od belog platna, plavi pojas i crveni fes (30). Silni iz Skoplja učestvovao je na sletovima i javnim časovima 1910. kod Gračanice, u Deviču, Prištini, u Prizrenu, u Beogradu, zatim 1911. u Zagrebu i 1912. u Novom Sadu i Pragu. U leto 1910. organizovan je slet u manastiru Deviču, u Drenici. Učestvovala su dušanovačka društva iz Skoplja, Uroševca, Prizrena, Prištine, Vučitrna, Mitrovice, Peći i Đakovice.
Savez viteških društava Dušan Silni i Savez srpskih sokolova ujedinili su se 8.11.1909. u Savez sokolskih društava Dušan Silni. Prvi sastanak radi raspravljanja pitanja ujedinjenja održan je 25.oktobra 1909. u Kragujevcu. Nastojanjem dr. Jozefa Šajnera, češkog sokolskog starešine, i uticajem kraljevića Đorđa spojila su se oba saveza. Savez je okupio 20 društava. Slet bugarskih Junaka priređen je 1910. u Sofiji, a put za Sofiju vodio je preko Beograda. Tom prilikom u Beograd su došli pretstavnici srpskih sokolskih i viteških društava iz Srema, Krajine, Primorja, Stare Srbije, Bosne i Hercegovine. U Beogradu skopski dušanovci bili su gosti društva „Srpska braća” . Povorka u Beogradu svrstana je u ulicama oko hotela „Slavija”. Dušanovcima iz Skoplja i Dubrovnika ukazana je počast time što su povorci išli iza čeških sokola. Povorka je prošla ulicama : Kralja Milana, Terazijama i Vasinom gde su sa balkona Univerziteta održani pozdravni govori, pa do Grada u kome je bilo sletilište (31). Posle održane javne sokolske priredbe u Gornjem gradu, kojoj je prisustvovao i prestolonaslednik Aleksandar, i posle prijema u dvoru kralja Petra, predstavnici srpskog sokolstva iz Srbije, Stare Srbije i sa teritorije Austro-Ugarske održali su sastanak u Beogradu. Na sastanku održanom od 7 do 9 novembra 1910. Gliša Elezović i Jovo Aleksić predstavljali su Staru Srbiju a Kristo Dominković Primorje. Na sastanku odlučeno je da se stvori Srpski sokolski savez sa sedištem u Beogradu. Na sletovima u Zagrebu i Pragu nastupalo bi se pod zajedničkom saveznom zastavom (Dušana Silnog) i zajednički vežbalo simboličnu vežbu oslobođenja. Po povratku u Skoplje dušanovci su održali javni čas u Kumanovu. U ratovima za oslobođenje učestvovali su članovi Silnog od kojih je dosta palo na bojnom polju, a među njima i njihov učitelj Rajko Karaklajić, koji je poginuo u albanskoj buni 1913. Prva skupština Srpskog sokolskog saveza održana je u Beogradu 28 februara i 1 marta 1911. U proglasu Uprave saveza ističe se : „Kao jako sredstvo za vođenje kulturne borbe, sokolstvo biće neophodna potreba srpskom narodu, i u toj borbi mora biti što više boraca, jer i to će biti uslov pobede koju srpski narod mora izboriti ….“ (32). Na čelu Saveza bio je Stevan Todorović. Slava saveza bio je Vidovdan.
Veslačko odeljenje (8 veslača) Dušana Silnog priredilo je 1911. izlet od Dubrovnika do Kotora. Za 12 sati i 30 minuta prešli su 80 km (46 morskih milja). Čamac se zaustavljao u Herceg Novom i Risnu. Sokoli su svuda pokazivali prema Dušanovcima bratsku pažnju, naročito u Risnu, gde je Dušanovcima bila priređena bogata večera, na kojoj je bilo oko 60 osoba. Rišljanski sokoli, na čelu sa svojim starešinom kapetanom Aleksandrom Vidovićem, ispratili su ih na čamcu sve do Perasta. Pred Kotorom im je izašlo u susret veslačko odeljenje kotorskog Srpskog Sokola (33). Srpska sokolska župa na Primorju osnovana je 1911. u Herceg Novom. U Župu je ušlo 7 društava iz Boke Kotorske (Risan, Kotor, Herceg-Novi, Đenović, Bijela, Budva i Paštrovići-Kastio), Dušan Silni iz Dubrovnika i Srpski Soko iz Knina.
Posle sarajevskog atentata Frankovci su opustošili Dom Dušana Silnog u Dubrovniku, potopili društveni čamac, skinuli natpis Dušan Silni sa Doma i gimnastičke sprave bacili u more. O reakciji Pera Budmanija: „Demonstracije, koje je 4 jula, kada su bile zadušnice za austrijskog naslednika, udesila u Dubrovniku fukara, natjerana od austrijske policije, protiv dobrih patriota a naročito Srba, tako ga raspališe (govorio je u jednoj kafani, gdje se je od njih sklonio, da će pucati na tu rulju).“ (34). Primorski Srbi nastojali su da prebegnu i kao dobrovoljci stupe u vojske srpskih država. Mnogi nisu uspeli u tome. Niko Kaput, Srbin katolik iz Dubrovnika, borio se u odredu Vojislava Tankosića u odbrani Beograda. Pero Goce-Gučetić, Jozo Lujić, Job, Midžor i drugi dobrovoljci borili su se u redovima srpske vojske. U hotelu Antuna Kisića u Gružu austrijske vlasti držale su četvoro Srba iz Dubrovnika kao taoce. Oni su više puta dnevno morali da se voze, kao taoci, od Gruža do Uskoplja. Antun Kisić je iskreno saosjećao sa taocima koje su bili često insultirani od austrijskih pristalica. Oduševljale su ga pobede srpske vojske. Posle sloma Potiorekove ofanzive na Srbiju neopaženo od stražara obavestio je o tome taoce komentarišući „Bježe kao zečevi !” (35). Članovi saveza iz Srbije borili su se u redovima srpske vojske do oslobođenja i ujedinjenja srpskog naroda. Za vreme okupacije austrijske vlasti su u svojoj zoni internirale muškarce članove Saveza sokolskih društava Dušan Silni (36). Posle rata 24.9.1920. obrazovana je Sokolska župa Beograd „Dušan Silni” Saveza sokola SHS a prvi starešina bio je istoričar i državnik Ljuba Jovanović. Do 1929. uz Jugoslovenski soko postojao je Srpski soko „Dušan Silni”. I drugi klubovi i društva koristili su naziv Dušan Silni. Vršački fudbalski klub Dušan Silni je 1928. medaljom obeležio 10 godina rada (37). Sokolsko društvo Skoplje-Matica priredilo je 1939. proslavu 30-godišnjice osnivanja sokolstva na Jugu. U Spomenici o proslavi istakli su : „30 godina su kratak period u životu jednog naroda, ali u životu jednog čoveka predstavljaju dovoljno dugo vreme da se zaborave mnogi događaji i časovi, naročito ako su bili teški i bolni. Stare generacije koje su učestvovale u stvaranju ove države lagano izumiru. Veo zaborava pokriva njihova velika dela. Nove generacije ne znaju za teške dane ropstva i mučne borbe za oslobođenje. Rođene u slobodi i suviše zauzete borbom za lični opstanak ne mogu dovoljno da cene značaj narodne slobode. Oni je smatraju kao nešto prirodno, dato samo od sebe. Međutim, i sloboda, kao i zdravlje i mladost, ima značaj negativne vrednosti i ova se vrednost u punoj meri oseti tek onda kad se izgubi.”(38).
Saša Nedeljković
član Naučnog društva za istoriju zdravstvene kulture Srbije
IZVORI:
1. Milojko Jeftimijades, „Dr. Vladan Đorđević”, str.213-214,Oko Sokolovo,br.9, 1 novembra 1938, Beograd
2. Vojislav Rašić, „Istorijski razvitak gimnastičkih društava u Srbiji“ str.90, Srpski vitez, br.4, 1 april 1912, Beograd
3. Pravila Građanskog gimnastičkog društva Dušan Silni“,str.28, Rad Građanskog gimnastičkog društva „Dušan Silni”, 1892, Beograd
4. Nikodije Trujić, „Fizička kultura u školama Srbije u 19. veku“, Beograd 1976
5. Petar D. Pavlović, „Srpski Soko”,str.67-70, Srpsko Sarajevo 1999
6. Saša Nedeljković, „Srpska društva u Dubrovniku”,str.162, Bratstvo, br.X, Društvo „Sveti Sava”, 2006, Beograd; Nebojša Rašo, „Srpski soko Herceg Novi“, str. 17,19, Herceg Novi, 2008;
7. L.I. Brkić,S „Srpskom Sokolu”,str.88-89, Soko, br.6, God. II, 1.Jun 1912, Njujork
8. Miloš A. Vasić „Tridesetogodišnjica spajanja Beogradskog Sokola i Dušana Silnog”, str. 36, Oko Sokolovo,br. 3 i 4, 26 mart 1939, Beograd
9. Dr. Stefan Ilić, Dr. Slađana Mijatović, „ Istorija fizičke kulture“, str.528, Beograd 2006;
10. Miloš A. Vasić,Isto. str. 36;
11. Srpski vitez, br. 3,str. 67, 1 mart 1912, Beograd;
12. Mihajlo Gradojević, „Reč starešine Sokolske župe Beograd”,Oko sokolovo,br.2,1938, Beograd ili Marija Stojić, „Vizuelna kultura Sokola”,str.43-44,Sokolska knjižnica (www.rastko.org.rs)
13. Radomir Stolica, „Znak oficirskog mačevalačkog kluba viteškog društva “Dušan Silni”, str.91, Dinar, br.22, april 2004,Beograd
14. Nada Todorović, „Jugoslovenske i inostrane medalje”,str.60,Beograd, 1964.
15. Slobodan Homen, „Medalje društva Dušan Silni”,str.89, Dinar, br.22, april 2004, Beograd
16. Radomir Stolica, Isto,str. 89;
17. Nikodije Trujić, „Fizička kultura u školama Srbije u 19. veku“, str. 541, Beograd 1976
18. Nikodije Trujić,Isto, str.766.
19. „Natalija Ristićeva“,str.131-132,Srpski vitez,br.5-6,God.IV,maj i jun 1912, Beograd
20. dr. Gojko Jakovčev, „Sokolići u odbrani Beograda 1915 godine, str.16, „Oko Sokolovo”, br. 11-12, 1998;
21. Srbislav Č. Todorović, „Srpski olimpijski komitet (1910-1920)”,str. 21,Beograd 2003; Slavica Berić, „Čovek brži od voza”, str.26-27, Magazin, 22.jun 2008, br. 560, Beograd;
22. Dr.Stefan Ilić, Dr.Slađana Mijatović, „Istorija fizičke kulture kneževine i kraljevine Srbije III deo”, str.115-117, Beograd, 1994
23. „Rad i stanje Beogradskog viteškog društva „Dušan Silni” ”, str.28,Beograd,1908
24. „Srpsko Sokolstvo”, str.108, „Srpski Soko”, br.7, God.II, 23.mart (5.april) 1908, Sremski Karlovci
25. Sveta Milutinović, „Kako se u Beogradu živelo u prvim danima Svetskog rata”, str.536, Beogradske opštinske novine, Juli-Avgust 1934 g,br.7-8,God.52, Beograd
26. Novica Pešić, „Narod i dobrovoljci brane Beograd 1914 i 1915 godine”,str.44, Dobrovoljački glasnik,br.26, God.XV,Decembar 2005,Beograd
27. Milan Ž. Živanović, „Dubrovnik u borbi za ujedinjenje 1908-1918”, Beograd 1962;
28. Arsen Đurović, „Modernizacija obrazovanja u kraljevini Srbiji 1905-1914″, str.580, Beograd 2004.
29. Sokolsko društvo Skoplje-Matica, „Spomenica o proslavi 30godišnjice i izveštaj o radu u 1939 god. ”, Str.5-30, Skoplje, 1940
30. Saša Nedeljković, „Savez srpskih dušanovaca”, Dobrovoljački glasnik, str. 167-171, br. 29, God.XVII , Beograd, Jun 2007
31. Sokolsko društvo Skoplje-Matica, Isto, str. 6-30;
32. Dr.Milorad Dragić, „Rad Ljubomira Davidovića u Sokolstvu“,str.115-116,Spomenica Ljubomira Davidovića, Izdanje glavnog odbora demokratske stranke, Beograd
33. Srpski Soko, God. V, br. 9-10, str. 166, Sremski Karlovci
34. „Demonstracije u Dubrovniku“, Ilustrovani list, br.29, God. I, 18 srpnja 1914, Zagreb; A.B. „Pero Budmani”, str. 1-2, br. 51, “Dubrovnik”, 23.decembar 1939, Dubrovnik;
35. „Antun Kisić”, str. 4, br.36, “Dubrovnik”, 2.oktobar 1937, Dubrovnik; Dubrovačke vijesti,str. 3,br. 5, ”Dubrovnik”, 5 februara 1938, God. XXV, Dubrovnik;
36. M.P. „Vojislav Tankosić”,str.2-3,br.43, „Dubrovnik”,2.novembra 1940,Kotor –Dubrovnik Novica Pešić, „Kosta Vojinović Kosovac”, str. 24-25, Beograd , 2007
37. Medalje iz zbirke Gradskog muzeja Vršac, str.47, Gradski muzej Vršac 2004
38. Sokolsko društvo Skoplje-Matica, Isto,Str.5;
Vezane vijesti:
SLOVENSKI BALOVI I PLESOVI SOKOLA | Jadovno 1941.
SOKOLSKA ČETA U BRATIŠKOVCIMA | Jadovno 1941.
SAVEZ SOKOLA U PRIPREMI ODBRANE OTADžBINE | Jadovno …
SOKOLSKO DRUŠTVO DUBROVNIK I SEOSKE SOKOLSKE ČETE
Značaj seoskih sokolskih četa | Jadovno 1941.
PUPIN POČASNI STAREŠINA SRPSKE SOKOLSKE ŽUPE U …