Generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić položio je danas vijenac na spomenik žrtvama takozvanog veleizdajničkog procesa na banjalučkom groblju „Sveti Pantelija“, povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu.
Nikolić je podsjetio da je na današnji dan prije 96 godina potpisano primirje u Prvom svjetskom ratu, koji je odnio 20 miliona žrtava i donio svijetu neviđena razaranja.
„Istovremeno, danas obeležavamo dan kada je srpska vojska na čelu sa vojvodom Petrom Bojovićem oslobodila Beograd, donela slobodu Srbiji i priključila se pobednicima u Prvom svetskom ratu“, rekao je Nikolić.
Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidsku zaštite Republike Srpske Duško Milunović podsjetio je da je potpisivanjem primirja u Prvom svjetskom ratu u Parizu 1918. godine prekinut do tada najveći rat u istoriji čovječanstva.
Milunović je rekao da je u Prvom svjetskom ratu bilo angažovano oko 70 miliona ljudi od kojih je oko 60 miliona bilo iz Evrope.
„Poginulo je 15 miliona ljudi, a ranjeno oko 20.000. Zabilježena su do tada nezapamćena materijalna razaranja“, istakao je Milunović.
On je rekao da je Srbija bila na strani sila Atante – sila pobjednica i da je u Velikom ratu izgubila jednu trećinu najvitalnijeg stanovništva.
„Prvu pobjedu u ratu ostvarila je Srbija sa svojom vojskom, a, takođe, i proboj Solunskog fronta čime je označen kraj Prvog svjetskog rata“, rekao je Milunović.
On je naveo da je veliki broj pripadnika srpskog naroda sa područja tadašnje Austro-Ugarske učestvovao u proboju Solunskog fronta u sastavu Dobrovoljačke jugoslovenske divizije.
Na spomenik žrtvama takozvanog veleizdajničkog procesa vijence su, osim Nikolića i Milunovića, položile delegacije grada Banjaluka i Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine.
Takozvani banjalučki veleizdajnički proces bio je najveći od 17 koje su vlasti Austro-Ugarske vodile protiv Srba. Tim procesom tokom 1915. i 1916. godine bilo je obuhvaćeno 156 osoba, od kojih je 16 osuđeno na smrtnu kaznu.
Vezane vijesti:
PREMIJERA FILMA „BRANIO SAM MLADU BOSNU“