arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ВЕЛИМИРОВИЋ : ОЧЕКУЈЕМО ПРОШИРЕНУ ОПТУЖНИЦУ ЗА „ДРЕТЕЉ“

БАЊАЛУКА, (СРНА) – Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић очекуjе да ће, након изношења доказа, проширеном оптужницом бити обухваћена лица по командноj одговорности коjа су омогућила формирање логора „Дретељ“ и наредили мучење и убиjање заробљених српских воjника и цивила.
„Републички центар поздравља подизање оптужнице против пет лица за `Дретељ`, иако jе она доста закашњела, ако се узме у обзир броjни доказни материjал коjи jе достављен Тужилаштву БиХ“, истакао jе Велимировић.

Велимировић jе закључио да jе од велике важности да се у доказном поступку утврди присуство Хрватске воjске у Херцеговини на почетку рата у БиХ, посебно паравоjних формациjа попут ХОС-а коjе су тада шириле панику и страх подсjећаjући на усташке злочине из Другог свjетског рата.

Тужилаштво БиХ подигло jе оптужницу против Ивана Зеленике, Срећка Херцега, Едиба Буљубашића, Ивана Медића и Марине Грубишић-Феjзић, коjа их терети за злочин против човjечности почињен над српским цивилима у логору Дретељ 1992. године.

Тужилаштво их терети да су од маjа до августа 1992. године као припадници ХОС-а, односно лица коjа су била команданти и стражари у логору Дретељ, заjедно са другим лицима починили злочине против човjечности над жртвама српске националности.

Оптужени се терете за ратне злочине над више стотина жртава, углавном цивилног српског становништва са подручjа општина Мостар, Љубушки, Чапљина, Столац и других мjеста.

Припадници Агенциjе за истраге и заштиту (СИПА) БиХ ухапсили су 22. фебруара Срећка Херцега (44) и Ивана Медића (60) из Љубушког, Марину Грубишић-Феjзић (45) из Чапљине и Ивана Зеленику (59) из Јаре, осумњичене за ратни злочин над Србима у логору „Дретељ“ у Чапљини, саопштено jе раниjе из Тужилаштва БиХ.

 

 

Извор: срна

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Matura

Čak i najboljim đacima škola je uvijek pomalo “teret”, pogotovo ambicioznijima u koje

Mladost

Sve u svemu, imale smo sretno djetinjstvo, okružene ljubavlju i brigom, a standard

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​