fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Век Плаве гробнице: На данашњи дан преминуле Србе почели да сахрањују у мору крај Крфа

Plava_grobnica

На данашњи дан пре тачно 100 година, 21. јануара 1916. године, почело је сахрањивање преминулих Срба у Крфском каналу, који ће касније добити назив Плава гробница

После натчовечанских напора у гудурама данашње Албаније и додатне голготе од 160 километара пешачења мочварним приморјем од Скадра до Валоне, због тога што се нису појавили обећани савезнички бродови, српски војници су масовно умирали од тифуса, глади и исцрпљености.

Како није било довољно места на Крфу и острвцу Видо, на које су пребачени тифусари, а и због опасности ширења епидемије, одлучено је да их сахрањују у мору.

Према званичним, али непотпуним подацима, јер сви умрли нису евидентирани, до 23. марта 1916. у Крфском каналу сахрањено је 4.847 српских војника и официра.

Plava_grobnica_1

Постојао је обичај да сви наши бродови који пролазе Крфским каналом застану како би одали почаст страдалим српским ратницима.

Чувени српски песник Милутин Бојић, који је и сам преминуо у Грчкој током опоравка, написао је легендарну „Плаву гробницу“, која је остала као најсликовитије и најпотресније сведочанство са Крфа.

Послушајмо како је чувену елегију изрецитовао наш познати глумац Драган Николић у документарном филму „Гдее цвета лимун жут“.

Извор: Informer

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: