Uvredljivim porukama išaran je automobil predsjednika Vijeća srpske nacionalne manjine za grad Rijeku Mile Opačića, koji kaže da mu se nešto slično nije dogodilo od početka devedesetih godina prošlog vijeka.
Na automobilu su u noći između 4. i 5. avgusta ispisane poruke „Čedo – majku mu“, kao i simbol četiri slova „S“, pišu lokalni mediji.
„Osjećam se loše. Kako da se osjeća čovjek koji nije ni mrava zgazio, koji godinama predstavlja srpsku zajednicu u Rijeci i koji je uvijek spreman za dijalog i sa onima koji imaju drugačije političke stavove“, rekao je za „Novosti“ Opačić, koji je i odbornik u skupštini grada Rijeka.
On očekuje da će policija DORH-u podnijeti krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca za podsticanje na nasilje i mržnju.
Ovaj vandalski čin osudio je gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, poručivši da se takvim postupcima zajednički mora hitno stati na kraj, jer možda nije daleko dan kada meta više neće biti vozila već ljudi.
„Uvjeren sam da i velika većina Riječana osuđuje ovaj bezumni čin, te da je riječ o postupku nekolicine primitivaca koji vlastitu beznačajnost kompenzuju agresivnošću, a ohrabreni su, nažalost, rastućim trendom u našem društvu kojim određene grupe pokušavaju etablirati nešto što bi odavno trebalo biti iza nas – ustaštvo i nacionalizam“, naveo je Obersnel, koji je uvjeren da će policija brzo pronaći počinioce i kazniti ih.
I Lista za Rijeku je u saopštenju poručila da su nedopustivi nacionalistički ispadi, te zahtijeva da počinilac bude pronađen i sankcionisan.
U Hrvatskoj su u subotu, 5. avgusta, obilježene 22 godine od vojno-policijske akcije „Oluja“, koja se u toj zemlji slavi kao „dan pobjede i domovinske zahvalnosti“, a Marko Perković Tompson, poznat po veličanju ustaštva, održao je koncert u Slunju pred 10.000 ljudi, među kojima su mnogi nosili majice i zastave sa ustaškim pozdravom „Za dom spremni“.
Zločinačka hrvatska vojno-policijska akcija kodnog imena „Oluja“, u kojoj su učestvovale i jednice Petog korpusa takozvane Armije BiH, te HVO-a, počela je 4. avgusta 1995. godine i tokom nekoliko dana ubijeno je oko 2.000 Srba.
Sa područja Like, Banije, Korduna, sjeverne Dalmacije, koje su bile zone pod zaštitom UN, protjerano je više od 200.000 Srba sa svojih vijekovnih ognjišta.
„Oluja“ je najveće etničko čišćenje poslije Drugog svjetskog rata, jer nikada u istoriji Evrope za tako kratko vrijeme, od 4. do 7. avgusta 1995. godine, nije protjeran tako veliki broj ljudi.
U Srbiji i Republici Srpskoj 4. avgust je dan žalosti.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
„Svi Srbi su četnici’, „Za dom spremni’ i ustaško slovo „U …
Turski mediji: U Hrvatskoj sve više napada na Srbe – mogući …
Umjesto obnove crkve, poruke mržnje i netrpeljivosti | Jadovno …