fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Увар у Штутхофу оптужен за саучесништво у убиствима

Њемачко тужилаштво оптужило је деведесетдвогодишњег бившег чувара у концентрационом логору Штутхоф за саучесништво у убиству, у још једном од случајева у вези са ратним злочинима у периоду нацистичке Њемачке.

„Рад ослобађа“ – натпис изнад главне капије злогласног логора Аушвиц
„Рад ослобађа“ – натпис изнад главне капије злогласног логора Аушвиц

Тужиоци у Хамбургу оптужили су чувара идентификованог као Бруно Д. да је помогао и подржао убиство у 5.230 случајева, током скоро девет мјесеци проведених на осматрачници логора на крају Другог свјетског рата.

Према писању њемачког листа „Велт“, који је први објавио вијест о оптужби, бивши чувар је током добровољног испитивања прошле године признао да је био свједок одвођења људи у гасне коморе у логору.

Он је рекао да се осјећао лоше због људи у логору и да није знао зашто су ти људи тамо.

„Које добро по мене би произашло из тога да сам отишао? Морали би само да нађу некон другог. Осјећао се лоше због тих људи. Нисам знао зашто су тамо. Знао сам само да су то Јевреји који нису починили никакав злочин“, рекао је Бруно Д. тужиоцима.

Бруно Д, који је имао само 17 година када је почео да ради у Штутхофу у Гдањску, на територији данашње Пољске, рекао је да се придружио јединици СС само због тога што је због слабог срца могао да ради једино у гарнизону.

Он је истакао да није био симпатизер нациста.

Уз мали број оних који су и даље живи и у позним годинама, а учествовали су у геноцидним злочинима нациста, тужиоци воде трку с временом да би правда била задовољена према жртвама, укључујући пет милиона Јевреја убијених у Холокаусту.

Случај против другог бившег чувара у Штутхофу, гдје је убијено више од 60.000 људи, прекинут је прошле године због тога што осумњичени није био способан да поднесе суђење.

Још један од оптужених Оскар Гренинг, познатији као „Рачуновођа из Аушвица“, преминуо је прошле године док је чекао почетак суђења. Његова дужност била је да броји новац који је украден од људи који су послати у најозлоглашенији нацистички логор Аушвиц.

Извор: СРНА/РОЈТЕРС

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: