ЗАГРЕБ – Амерички онлине часопис Таблет, покренут 2009. године, један је од најутјецајнијих јеврејских медија на свијету који цитирају сви, од New York Timesa до Associated Pressa. Ових дана је на Таблету објављен дуги текст Menachema Rosensafta под насловом “Хрватска безочно покушава избацити из повијести своје злочине у холокаусту”, у којем се Хрватска смјешта у контекст “алармантног и све већег вала антисемитизма у источној Еуропи”. Ријеч је о најновијем примјеру тога како политика хрватских власти према мањинама и антифашизму наноси штету међународном имиџу РХ, преноси портал „Индеx“.
На почетку текста се подсјећа да је водство јеврејске заједнице, заједно с лидерима српске мањине, бојкотирало протекле двије године државне комеморације у Јасеновцу, “показујући импресивну моралну храброст и интегритет” својим одбијањем да “одобре хисторијски ревизионизам с одјеком порицања холокауста, чији је циљ рехабилитирати усташе, хрватски фашистички покрет који је водио националистички диктатор Анте Павелић”. Према писању Таблета, усташе су “агресивно и загрижено убили стотине хиљада Срба и десетке тисућа Јевреја током Другог свјетског рата”.
Истиче се како се у Хрватској одвија “рехабилитација и глорификација усташа”, а као први примјер тога наводи се ногометна утакмица између хрватске и израелске репрезентације 2016. “Хрватски су навијачи скандирали злогласни усташки поздрав “За дом спремни”, а хрватски премијер је сједио на трибинама и није реагирао”, пише Таблет и додаје да је након утакмице тадашњи премијер Тихомир Орешковић ипак издао приопћење у којему тврди да он и влада “осуђују усташе”. То је учинила и хрватска предсједница Колинда Грабар-Китаровић током својих посјета Израелу 2015., но касније се у Канади фотографисала с исељеницима који су држали “заставу с усташким симболима”. Таблет наводи и да се Колинда похвалила да воли слушати Тхомпсона, којег описују као “пјевача који редовно глорифицира усташе”.
„ЕКСТРЕМНИ НАЦИОНАЛИСТ“ ЗЛАТКО ХАСАНБЕГОВИЋ
Наравно, неизбјежно је и спомињање бившег министра културе Златка Хасанбеговића, којега се описује као “екстремног националисту”, те његова доласка на премијеру филма Јакова Седлара “Јасеновац – истина”, “у којему се Јасеновац не описује као логор смрти у којем су усташе починили тешке злочине, него као доброћудни радни логор”. Хасанбеговић је филм тада похвалио, но другачијег је мишљења била велепосланица Израела у Загребу која је, након што је одгледала филм, у отвореном писму поручила да Седларов урадак “селективно приказује историју” и “покушава умањити размјере страшних злочина који су почињени”.
Након тога се Таблет у свом тексту детаљно бави постављањем спомен-плоче погинулим ХОС-овцима с усташким поздравом у Јасеновцу те се критизира влада Андреја Пленковића јер исту није одмах уклонила.
Наводи се и да се геноцид над Жидовима, Србима и другима у НДХ није проводио од стране Нијемаца, него су га проводиле домаће снаге “без судјеловања СС-а и њемачких снага”. Таблет подсјећа да су усташе основале неколико логора, од којих је најстрашнији био Јасеновац који описују као “Аушвиц Балкана”. Критизира се и актуални постав музеја у Јасеновцу, који је “више представљен као збирни и радни логор” него као логор смрти.
„ТУЂМАН ЈЕ ЗАПОЧЕО ПРОЦЕС ПРЕТВАРАЊА УСТАША У ХРВАТСКЕ ПАТРИОТЕ“
Доста простора у тексту посвећено је и антисемитским испадима Фрање Туђмана док је био предсједник, па се тако спомиње и његова позната изјава да је сретан што му супруга није ни Српкиња ни Јеврејска, као и да је умањивао број убијених Јевреја у НДХ, због чега се касније двапут извињавао Свјетском јеврејском конгресу. “Туђман је ефективно започео процес претварања усташа у хрватске патриоте, тврдећи да Хрвати фашисти и Хрвати антифашисти заслужују једнако признање за своју службу домовини”, констатира Таблет и цитира New York Times, који је 1997. објавио како је очито да се “Хрватска није успјела суочити са својим фашистичким наслијеђем” те да су “Хрвати рехабилитовали хрватске колаборационисте усташе”. Додаје се и да је усташку валуту куну Туђман прогласио важећом валутом сувремене Хрватске.
Таблет такођер пише да се постратна одмазда Титових партизана не може успоређивати и изједначавати с усташким злочинима, те да се и у Србији рехабилитишу нацистички колаборационисти. “Прерушавање усташа у националне хероје и узоре има забрињавајуће конотације у земљи и регији, гдје су етничка мржња и сукоби имали катастрофалне посљедице, не само тијеком Другог свјетског рата, него и тијеком балканских ратова деведесетих”, пише популарни јеврејски портал те на крају свог исцрпног чланка о успону филоусташтва у Хрватској апелира на међународне институције да се ангажирају око овог проблема.
Иначе, аутор текста за Таблет, Menachem Rosensaft, правни је савјетник Свјетског јеврејског конгреса, као и предавач права на познатим америчким свеучилиштима Cornell i Columbia.
Извор: Банија Онлине
Везане вијести:
Сервира ли Бранко Лустиг под толеранцијом лицемјерје?
Усташе јаче: За шест месеци у Хрватској ниче 150 плоча „За дом спремни“