U osam zemalja susjedima Srbije procjenjuje se da živi 1,9 miliona Srba čiji položaj je potrebno definisati ustavno i u skladu sa međunarodnim konvencijama, poručio je pomoćnik ministra spoljnih poslova Srbije za dijasporu Vukman Krivokuća.
„To je posebno važno učiniti u Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji“, rekao je Krivokuća na današnjoj sjednici Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu.
On je rekao da je Srbija trajno zainteresovana da se srpske zajednice u dijaspori razvijaju u skladu sa međunarodnim konvencijama, a da Srbi prestanu biti diskriminisani i prisiljeni na asimilaciju zbog nacionalne i vjerske pripadnosti.
Savjetnik premijera Srbije za regionalnu saradnju Vladimir Božović istakao je da je očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta od ključnog značaja za Srbe koji žive van Srbije.
On je u osvrtu na stanje srpskih zajednica u okruženju istakao da su Srbi u Federaciji BiH /FBiH/ u posebno teškom položaju, jer imaju probleme u ostvarivanju svih prava.
Božović je dodao da je teška situacija i u Crnoj Gori, kao i u Hrvatskoj.
„Od 2002. do 2013. godine u Hrvatsku se vratilo samo oko 12.000 Srba. Tek 2.000 od 15.000 srpske dece u Hrvatskoj uče na maternjem jeziku, a Srbi su izloženi svakojakim harangama“, rekao je on.
Božović je naveo da Srbi u Sloveniji nemaju status nacionalne manjine, iako je srpska zajednica koja broji 65.000, znatno veća od italijanske, koja je dobila taj status.
Prema njegovim riječima, srpski jezik se gubi u osnovnim školama u Makedoniji, a u Rumuniji se dvojezičnost zadržala samo u natpisima naseljenih mjesta gdje žive Srbi.
On je naglasio da je položaj Srba u Mađarskoj uglavnom dobar, ali da se tamo javlja problem finansiranja projekata srpske zajednice.
Govoreći o Republici Srpskoj, Božović je istakao da su odnosi Srbije i Srpske neraskidivi i da su zajedno i „u volji i u nevolji“.
„Nedavno smo bili u Gradini da pokažemo da zaborava nema i neće biti, već da ćemo čuvati sjećanje na naše žrtve“, poručio je Božović i dodao da se nada skoroj realizaciji projekta državnog memorijalnog kompleksa u Beogradu.
Izvor: Radio Televizija Republike Srpske