fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Усташки злочин не смије бити заборављен

У селу Осову код Рогатице данас jе служен парастос и прислужене су свиjеће на мjесту гдjе су усташе у априлу `1942. године на звjерски начин побиле скоро стотину Срба. И о овом злочину се децениjама ћутало.

Приjе 74 године 27. априла 1942. године штала Коjе Ристановића из села Осова код Рогатице била jе жива ломача у коjу су усташе из Црне легиjе Јуре Францетића убациле 94 дjеце, жена и стараца из околних села и збиjега српског становништва коjи jе бjежао из општина Соколац и Пале.

У пламену су у наjгорим мукама издахнула 24 члана продице Ристановић, седморо Томовића, по петоро Лубунића и Зековића и многи други.

Старина Владе Росић jе са jедног брда код Осова просматрао шта се дешава у овом селу.

„На стотине усташа у црним кошуљама са локалним муслиманима опколиле су Осово и остала села и потjерале народ до мjеста званог Кула. Многе су убили успут а наjвећи дио њих су убацили у шталу коjу су запалили. Пронађене су кости 94 особе али се сматра да jе њихов броj био много већи“, каже Росић.

Комунистичке власти су вjешто, а зарад лажног братства и jединства, прикривале оваj као и низ других злочина над Србима и о том догађаjу се ниjе смиjело ни писати ни говорити.

Тек 2004. године на мjесту jош jедног српског стратишта подигнуло jе спомен-обиљежjе али сва имена нису могла на њему бити уписана jер се нису ни знала.

Начелник општине Рогатица Томислав Пухалац каже да jе дошло вриjеме да се о томе и пише и говори, да се прислуже свиjеће и одржи парастос.

„Србима се ово никада више не смиjе догађати и за то jе прилика да се и са овог светог мjеста апелуjе на српско jединство коjе jе основ њихове одбране и чувања идентитета“, рекао jе Пухалац.

Општина Рогатица, борачка организациjа и СПЦ побринуле су се да се над костима српских мученика и данас чуjе молитва и затитра пламен свиjећа.

Извор: Радио Телевизиjа БН

 

Везане виjести:

Село Осово код Рогатице 27.04.1942. – Jadovno 1941.

СТРАДАЛА 721. 000 СРБА, ШТО ЈЕ 80 ОДСТО УКУПНИХ ГУБИТАКА

Вишеград: Сjећање на Србе страдале у … – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: