ХОС-ова плоча премјешта се на локацију на којој је сахрањено неколико стотина партизана погинулих у борбама за ослобођење Хрватске
Иако ХДЗ-ова власт већ мјесецима прижељкује да се афера с ХОС-овом плочом што безболније ријеши и заташка – цијела ствар је, наиме, засигурно много више допринијела компромитацији ХОС-а и „чистоћи“ Домовинског рата него нормализацији ноторног усташког поздрава – нису ни слутили да ће одлуком о њезину премјештању на локацију Славонски Трокут извадити још један костур из ормара. Точније, њих више стотина сахрањених 20-так метара од локације на којој је 2009. године свечано откривено Спомен-обиљежје 314 хрватским бранитељима погинулим на новљанској бојишници јесени и зиме 1991. године. Аутор тог споменика познати је загребачки архитект Бранко Силађин.
Наиме, на истој је локацији, смјештеној уз цесту која од Пакраца преко Славонског Трокута води према Новској, 1961. године подигнут споменик и спомен-костурница палих бораца и жртава фашистичког терора. Аутор споменика је академски кипар Станислав Мишић, а споменик и костурница су 1973. године уписани у регистар заштићених споменика културе.
У образложењу који је донијела стручна Комисија регионалног завода за заштиту споменика културе у Осијеку (рјешење бр. 345, 11.1.1973.) стоји:
„Комисија Регионалног завода за заштиту споменика културе у Осијек, именована рјешењем бр. 01-300/3-72. од 30.10.1972. г. на својој сједници одржаној 16.12.1972. г. установила је:
Спомен-костурница са спомеником 650 пали бораца припадника 21. српске дивизије налази се са сјеверне стране „Цесте ВИ корпуса“ на узвисини Блатушког брда на Славонском Трокуту. У овој су костурници сахрањени посмртни остаци бораца палих у завршним операцијама за коначно ослобођење Славоније у току маја 1945. г. на подручју Славонског Трокута, Новске и Пакраца. Костурница има облик призме, на којој су три брончана рељефа и седам спомен-плоча с текстом.
Ова је спомен-костурница трагичан документ величине жртава наших народа у борби за ослобођење.
На темељу тога, писменим извјештајем референта и увида у документацију, Комисија је утврдила да споменик са спомен-костурницом у којој је сахрањено преко шесто педесет палих бораца НОР-а припадника 21. српске дивизије на Славонском Трокуту, опћина Новска, има својство споменика културе.“
Споменик је миниран и готово у потпуности девастиран тијеком прве половице 1990-их година, брончани елементи су украдени, а остатак структуре постамента, као и сама подземна костурница препуштени су пропадању и забораву. До тренутка када је одлучено да се управо на тој локацији сагради споменик бранитељима и када су радови на новом меморијалу започели, остаци споменика били су већ обавијени шипражјем и шумом која се разрасла на некадашњој ливади око споменика.
Поставља се питање, тко је и зашто свјесно игнорирао постојање спомен-костурнице на тој локацији? Тко и дан-данас одређује линију уређивања новог споменика, будући је трава око новог спомен-обиљежја уредно пошишана неколико метара од мјеста на којем се назиру остаци партизанског споменика? Да ли је Министарство културе и одјел за заштиту споменика био конзултиран око ове локације и претходно важећег документа о упису у регистар? У коначници, сасвим је извјесно да ни обитељи погинулих бранитеља нису упознате с чињеницом да је споменик њиховим очевима, браћи и синовима стратешки постављен како би заклонио мјесто сјећања на антифашистичку борбу.
У цијелој овој причи није спорна и скандалозна само изградња споменика бранитељима на истој локацији на којој се налази минирани споменик и костурница с посмртним остацима неколико стотина партизана погинулих у коначном ослобађању Хрватске – иста та, 21. српска дивизија ослободила је 1945. године, примјерице, Нову Градишку, Новску и Јасеновац! Постављање спомен-плоче на којој се и даље налази ноторни фашистички поздрав „За дом спремни“ недалеко запуштене гробнице партизана који су своје животе оставили у борби против окупатора и усташа, представља једнако велик проблем као и њезино постављење у Јасеновцу.
Једнако велик проблем какав би, уосталом, представљало њезино постављање било гдје у земљи која је херојски и уз огромне жртве ослобођена од фашизма и геноцидне усташке идеологије.
Извор: Антифашистички вијесник
Везане вијести:
ПРАВЕ СЕ ЛУДИ И БЛЕСАВИ: Систематско брисање памћења у …
Карловац: Срушен антифашистички споменик на Јеврејском …
Од споменика Стевану Филиповићу остала само клупа | Јадовно …