fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Усташки пир над српском децом

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/stratista/caprag_sisak/jasenovac-youtube.jpg

Добрила Кукољ (83) кроз сећања поново jе прошла страхоте усташких логора на сисачком Дечjем гробљу, где jе пакао за српску децу траjао од августа 1942. до jануара 1943. Добрили се живот заувек променио у jулу 1942. године, када су Немци и усташе заробили 12 чланова њене породице. Преживела jе неколико дечjих логора, од чега су jоj у наjстрашниjем сећању остали Јасеновац и Сисак.

Напомена редакције портала Јадовно.срб.: Овај прилог је први пут објављен на нашем порталу 2. новембра  2015. године.

Добрила Кукољ (83) поново jе пролази страхоте усташких логора на сисачком Дечjем гробљу, када се служи спомен на жртве логора за српску децу.

– Улазак у логор био jе раван клубу смрти у коjем су владали безакоње и лудило, где се чуо само врисак, плач и jаук до неба. Призор од коjег ми се и данас леди крв у жилама jе бежање испред усташа коjи су хватали девоjчице и над њима се иживљавали. Тада сам нехотице стала на тек рођено дете на земљи, а таj плач и jаук ми и данас звоне у ушима – описуjе ужасе Добрила.

Она поручуjе да су преживели на измаку снаге, али да њихова сведочења не смеjу да падну у заборав.

– Зато молим садашњу и будуће генерациjе да се боре да се зло коjе jе донео рат не понови. Ни код нас, ни у свету – поручила jе окупљенима Добрила Кукољ, председник Градског удружења логораша и њихових потомака из Бањалуке.

Усташко-немачки логор у Сиску основан jе 3. августа 1942. по завршеним операциjама на Козари и Шамарици. У саставу jе имао и посебан логор коjи се службено називао Прихватилиште за децу избеглица. Дечjи логор у Сиску, наjвећи те врсте у НДХ, налазио се под покровитељством Женске лозе и Надзорне службе усташког покрета.

Управник тог пакла био jе усташа, лекар Антун Наjжер. На споменику на дечjем гробљу пише да jе на том месту сахрањено око 2.000 деце.

Извор: Вести Онлине

Везане виjести:

СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊА ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЖРТВЕ УСТАШКОГ ЛОГОРА ЗА ДЈЕЦУ

Зашто и од кога су дjеца са Козаре доведена у позициjу да их неко спасава и усваjа?

Дjечjи логор у Сиску 3.08.1942. – 8.01.1943.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: